AKTUALNOŚCI, strona 4:
Magiczne podróże po dziecięcej literaturze – uroczyste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Bibliotece w Bolechowicach
19 czerwca w bibliotece w Bolechowicach odbyło się uroczyste zakończenie cyklicznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, którego uczestnikami od dwa tysiące dwudziestego pierwszego roku byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach pod opieką wychowawczyni Marii Półtorak. W ciągu tych trzech lat dzieci miały okazję odkrywać magiczny świat literatury, w którym każda opowieść rozwijała ich wyobraźnię, wzbogacała słownictwo, uczyła wyrażania swoich emocji i wypowiadania opinii. Oprócz literackich przygód, dzieci miały również możliwość rozwijania swojej kreatywności, tworząc fantastyczne prace plastyczne. Zagadki i quizy literackie, tak lubiane przez małych Klubowiczów, które często pojawiały się na naszych spotkaniach wprowadzały zawsze dużo radości i zachęcały do wspólnej zabawy. Podobnie jak odgrywane scenki i przygotowywanie przedstawień teatralnych dla rodziców i kolegów z innych klas. Korzystając z uroków naszej pięknej okolicy, niejednokrotnie nasze literackie dyskusje toczyły się w plenerze, w cieniu rozłożystego dębu lub na tzw. Punkcie Widokowym.
czytaj dalej... na temat: Magiczne podróże po dziecięcej literaturze – uroczyste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Bibliotece w Bolechowicach„Od teorii do praktyki, czyli jak zostać dobrym moderatorem w 247 łatwych krokach ” - prezentujemy Dyskusyjny Klub Książki z Balic, na XVI Wojewódzkim Zlocie Moderatorów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.
19 czerwca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbył się XVI Wojewódzki zjazd Moderatorów DKK. Anna Domagała, która w 2023 roku uzyskała tytuł Małopolskiego Moderatora Roku, otrzymała zaproszenie do wygłoszenia prelekcji na temat dobrych praktyk w prowadzeniu Klubu. Przygotowania do wyjazdu trwały od dłuższego czasu i zaowocowały prezentacją i prelekcją pt. „Od teorii do praktyki, czyli jak zostać dobrym moderatorem w 247 łatwych krokach”. Celem prelekcji było przybliżenie pracy moderatora DKK i wyzwań jakie przed nim stają, a także zaprezentowania technik wykorzystywanych w pracy z Klubem z Balic.
czytaj dalej... na temat: „Od teorii do praktyki, czyli jak zostać dobrym moderatorem w 247 łatwych krokach ” - prezentujemy Dyskusyjny Klub Książki z Balic, na XVI Wojewódzkim Zlocie Moderatorów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.Młodzi miłośnicy książek podsumowują sezon!
Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zabierzowie, w filii Rudawa, było prawdziwym świętem dla wszystkich miłośników literatury. Klubowicze mogli nie tylko podzielić się wrażeniami z przeczytanych książek, ale także obejrzeć przygotowaną przez moderatorkę prezentację, która podsumowywała trzy lata działalności naszego klubu. Podczas prezentacji dzieci miały okazję zobaczyć zdjęcia z minionych spotkań, przypomnieć sobie omawiane książki i wspólne atrakcje. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, który umilił czas oczekiwania na długo wyczekiwaną chwilę - rozdanie dyplomów i książkowych nagród.
czytaj dalej... na temat: Młodzi miłośnicy książek podsumowują sezon!Nietoperze i podkrakowskie dolinki
Czerwiec to miesiąc, w którym nasza biblioteka przeprowadziła zajęcia dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, o tematyce „Nietoperze i podkrakowskie dolinki.” Podczas spotkań dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na temat tych latających ssaków. Poznały trudne słowa jak chiropterologia (nauka zajmująca się badaniem nietoperzy), echolokacja, termofilność i hibernacja. Obaliliśmy mity na ich temat, poznaliśmy wagę i rozpiętość skrzydeł największego i najmniejszego nietoperza na świecie.
czytaj dalej... na temat: Nietoperze i podkrakowskie dolinki„Franklin uczy manier, czyli na tropie bibliotecznych reguł” – majowe zajęcia dla dzieci.
Przez cały maj w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zabierzowie organizowaliśmy fantastyczne zajęcia dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, których tematem była biblioteka. Do bibliotecznego świata, zaprosił dzieci sympatyczny żółwik Franklin, który przeżywał niezwykłą przygodę z zaginioną książką z biblioteki, która może się przytrafić każdemu z nas. Maluchy z zapartym tchem śledziły losy bohatera, ucząc się przy tym wartości takich jak przyjaźń, odpowiedzialność i szacunek do książek.
czytaj dalej... na temat: „Franklin uczy manier, czyli na tropie bibliotecznych reguł” – majowe zajęcia dla dzieci.Nasza Biblioteka w ogólnopolskiej akcji #TataTeżCzyta
W sobotę, 08.06.2024 r, w filii naszej biblioteki w Rudawie, zorganizowaliśmy po raz pierwszy, bezpłatne spotkanie dla tatusiów i dzieci w ramach akcji #TataTeżCzyta.
Zajęcia odbyły się w trzech grupach wiekowych i tematycznych, aby dostosować program do potrzeb dzieci. Były więc omawiane dni, tygodnie, miesiące i pory roku, pieski, “psice” i ich rasy, cechy zachowania, a najstarsza grupa miała za zadanie poznać tajniki komiksu.
“Czytelniczy luz z fontem 60+” Spotkanie informacyjne dotyczące projektu.
W poniedziałkowe popołudnie 27 maja, w naszej filii w Balicach odbyło się spotkanie informacyjno-promujące dotyczące projektu “Czytelniczy luz z fontem 60+”. Jest to projekt którego głównym celem jest poszerzenie oferty dostępnych w naszych bibliotekach książek z dużym drukiem, tzw. seria WIELKIE LITERY. Jak już informowaliśmy, nasza biblioteka została beneficjentem programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Partnerstwo dla Książki, w którym udało się pozyskać kwotę 14 400 zł na przeprowadzenie zaplanowanych działań.
czytaj dalej... na temat: “Czytelniczy luz z fontem 60+” Spotkanie informacyjne dotyczące projektu.Zjazd Małopolskich Moderatorów DKK
„Samotny jak Szwed?” K. Tubylewicz w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach
27 maja, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej filii w Balicach. Jako temat do dyskusji posłużyła książka Katarzyny Tubylewicz pt. „Samotny jak Szwed?”. Autorka gościła w zeszłym roku na spotkaniu autorskim w naszej filii w Bolechowicach, tym chętniej sięgnęliśmy po jej reportaż. Książka napisana przy współpracy fotograficznej z synem Autorki Danielem, jest zbiorem wywiadów przeplatanych opowieścią o podróży po Szwecji. Podróży we dwoje, a jednak osobno. Pani Katarzyna, wielokrotnie podkreśla, iż pomimo odbywania podróży z synem, każdy miał przestrzeń dla siebie. Czy jest to odzwierciedlenie szwedzkiego stylu bycia, czy po prostu relacja matki i syna, każdy musi ocenić sam.
czytaj dalej... na temat: „Samotny jak Szwed?” K. Tubylewicz w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach