Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

HISTORIA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ZABIERZOWIE:

Pierwsze wzmianki o czytelni w Zabierzowie znajdują się w kronice szkolnej i pochodzą z roku 1883. W okresie międzywojennym istniała biblioteka Legionu Młodych. Książki, w ilości 850 sztuk, pochodziły z darów mieszkańców Zabierzowa. W czasie II wojny światowej biblioteka nie działała. Została reaktywowana dopiero w 1949 r. 16 stycznia 1949 r. uroczyście otwarto Gminną Bibliotekę Publiczną w Zabierzowie. Fundatorem książek (887 sztuk) i wyposażenia było Państwowe Ministerstwo Oświaty. W lipcu księgozbiór przeniesiono do oddzielnego lokalu składającego się z jednego pokoju, w którym mieściły się trzy regały, biurko i trzy krzesła.

Taki był początek. Kolejne lata i warunki w jakich przyszło działać bibliotece nie należały do najłatwiejszych. Głównym problemem była ogromna ciasnota, pomieszczenia nie były przystosowane do prowadzenia w nich działalności bibliotecznej. Trudno to sobie wyobrazić, ale po dziewięciu latach bibliotekę przeniesiono do jeszcze gorszego lokalu – do piwnicy Szkoły Podstawowej w Zabierzowie, gdzie otrzymała pokoik o powierzchni 8 m. kw.

Przełomowym był rok 1963. Biblioteka zajęła lokal opuszczony przez przedszkole. Działała w nim przez 30 lat dysponując powierzchnią 60 m. kw. Ostatnie lata w starym baraku można nazwać katorgą. Budynek był zagrzybiony, źle ogrzewany, nieocieplony (w zimie temperatura spadała do minus 5 st. C).

Nadszedł rok 1994 i biblioteka wreszcie znalazła się w odpowiednich pomieszczeniach – w Gminnym Domu Kultury (dziś Samorządowe Centrum Kultury i promocji Gminy Zabierzów). W styczniu 1999 biblioteka obchodziła 50-lecie swojej działalności.

KALENDARIUM:

1883            - pierwsza wzmianka o czytelni w Zabierzowie
1919 - 1939   - działa biblioteka Legionu Młodych
1940 - 1949   - przerwa w działalności biblioteki
1949            - powołanie Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabierzowie (GBP)
1958            - przeniesienie biblioteki do pomieszczeń Szkoły Podstawowej w Zabierzowie
1963            - biblioteka w drewnianym baraku, księgozbiór liczy 2862 egzemplarzy
1994            - biblioteka włączona w struktury Gminnego Ośrodka Kultury w Zabierzowie i przeniesiona do obecnej siedziby przy ulicy Szkolnej.

KIEROWNICY BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ZABIERZOWIE:

1949 - 1990  - Alfreda Lipiarska
1990 - 2016  - Elżbieta Mazur
2016 (I-III)     - Anna Nowecka
Od kwietnia 2016 r. kierownikiem biblioteki jest Maria Gaudyn.

INFORMACJE OGÓLNE:

Sieć biblioteczna w gminie Zabierzów składa się z Gminnej Biblioteki Publicznej  w Zabierzowie oraz filii w: Rudawie, Balicach i Bolechowicach. Biblioteka działa w strukturach Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów jako samodzielny dział. Księgozbiór Gminnej Biblioteki Publicznej wraz z filiami liczy ponad 42 000 tomów i jest regularnie uzupełniany i powiększany przez zakup nowości wydawniczych.

Misją naszej biblioteki jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspakajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców gminy oraz upowszechnianie wiedzy i kultury. Realizujemy ją poprzez zadania szczegółowe, takie jak:

- Gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych
- Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu
- Popularyzację książki i czytelnictwa, poprzez organizację:
       -  konkursów czytelniczych
       -  wieczorów poezji śpiewanej
       -  zaduszek poetyckich
       -  spotkań autorskich i itp
- Udostępnianie Internetu w celach informacyjno-edukacyjnych
- Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami upowszechniania kultury oraz szkołami i przedszkolami z terenu naszej gminy.

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek