Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

2023

AKTUALNOŚCI:

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Utworzono dnia 13.09.2023

Nad Niemnem w Willi Lubomirskich

Dwunasta odsłona Narodowego Czytania już za nami. Lekturą tegorocznej edycji była opublikowana w 1880 roku, pozytywistyczna powieść Elizy Orzeszkowej, „Nad Niemnem”. Nasza biblioteka we współpracy z Centrum Kultury w Zabierzowie przygotowała inscenizację obszernych fragmentów utworu, które zostały zaprezentowane w stylowych wnętrzach zabytkowej Willi Lubomirskich w Kochanowie. To swoiste święto polskiej  literatury celebrowaliśmy tradycyjnie z zaproszonymi gośćmi – panią Elżbietą Burtan  – Wójt  Gminy Zabierzów, panem Henrykiem Krawczykiem – Przewodniczącym Rady Gminy Zabierzów oraz panią Aleksandrą Małek – Dyrektor SCKiPGZ. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: pan Andrzej Karcz – Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów, pan Mariusz Koźbiał – Sołtys wsi Kochanów oraz pan Adam Wierzbicki – Sołtys wsi Więckowice.

czytaj dalej... na temat: Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

„Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” – Justyny Sobolewskiej w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach.

Utworzono dnia 06.09.2023

„Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” – Justyny Sobolewskiej w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach.

O bohaterze naszej sierpniowej lektury, Kornelu Filipowiczu, pisarzu przez pewien czas prawie zupełnie zapomnianym – Jerzy Pilch mawiał: „autor pierwszorzędny, rasowy, mistrz krótkiej formy, do którego się pielgrzymowało”. To właśnie Pilch napisał w dwutysięcznym roku, że nie może się nadziwić jego nieobecności. Od tego czasu sporo się zmieniło. Filipowicz dostał drugą szansę, jego twórczość literacka jest po latach wznawiana i znalazła wielu wielbicieli. Jak się okazało również wśród naszych Klubowiczów.

czytaj dalej... na temat: „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” – Justyny Sobolewskiej w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach.

"Lalki w Ogniu" w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

Utworzono dnia 01.09.2023
Wakacje mają to do siebie, że szybko mijają. Ale jeśli czeka się na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, to nawet upływające lato, nie jest straszne. 21 sierpnia, nasi Klubowicze, wypoczęci i uśmiechnięci, spotkali się po raz kolejny, aby...
czytaj dalej... na temat: "Lalki w Ogniu" w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

„Bliscy” Annie Ernaux w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Utworzono dnia 11.08.2023
Do naszej lipcowej lektury zabieraliśmy się z wielkimi oczekiwaniami. Nie mogło być inaczej, ponieważ tym razem na czytelniczy warsztat wzięliśmy książkę ubiegłorocznej zdobywczyni Literackiego Nobla Annie Ernaux pt. „Bliscy” Ta objętościowo niewielka, licząca nieco ponad...
czytaj dalej... na temat: „Bliscy” Annie Ernaux w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Lekcja biblioteczna dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

Utworzono dnia 04.07.2023

W poniedziałkowy poranek, filię naszej biblioteki w Rudawie odwiedzili podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko". Wizyta zaczęła się od spaceru wokół Rudawskiego Centrum Kultury, gdzie nasi goście mogli zobaczyć zamontowane niedawno domki dla owadów, motyli, posadzone rośliny i zioła. Po krótkiej aktywności fizycznej, w naszej czytelni opowiedzieliśmy sobie o pracy w bibliotece

czytaj dalej... na temat: Lekcja biblioteczna dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

„Morfina” Szczepana Twardocha w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Utworzono dnia 03.07.2023

Lekturą czerwca w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach była „Morfina” Szczepana Twardocha, za którą w 2012r. autor otrzymał Paszport Polityki.

Uzasadniając tę nominację Dariusz Nowacki, krytyk literacki i badacz literatury, powiedział: –„Dostaliśmy powieść (nie tylko w moim przekonaniu) wybitną – na swój sposób szalone, a nade wszystko niezwykle odważne studium męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej, osadzone w realiach pierwszego miesiąca niemieckiej okupacji. Czapki z głów!”.

czytaj dalej... na temat: „Morfina” Szczepana Twardocha w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona