Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

DKK w Bolechowicach

Filia GBP w Bolechowicach od kwietnia 2014r. roku przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Dyskusyjne Kluby Książki” – (DKK), realizowanego przez Instytut Książki, którego koordynatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. DKK adresowany jest do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą, czy krytykiem. Członkowie klubu od ponad 7 lat spotykają się w bibliotece raz w miesiącu – najczęściej w czwartki - o godz. 19.00, aby w miłej i twórczej atmosferze rozmawiać o wybranych książkach z literatury współczesnej, porównywać opinie i poglądy.

Jak dołączyć do naszego klubu?

Żeby zostać członkiem DKK wystarczy skontaktować się z pracownikami Biblioteki Publicznej w Bolechowicach. Od nas dowiecie się wszystkich szczegółów, o terminach spotkań i o czytanych książkach. Informację o spotkaniach zamieszczamy również na Facebooku GBP w Zabierzowie. Wszystkich chętnych zapraszamy na nasze czwartkowe spotkanie i fascynujące podróże literackie.

AKTUALNOŚCI:

„Rejwach” Mikołaja Grynberga w Dyskusyjnym Klubie Książki

Utworzono dnia 12.08.2022

Podczas lipcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach rozmawialiśmy o książce pt. „Rejwach” Mikołaja Grynberga, na którą składa się trzydzieści jeden miniaturowych opowieści. Każda z nich jest cennym świadectwem żydowskich losów...

czytaj dalej... na temat: „Rejwach” Mikołaja Grynberga w Dyskusyjnym Klubie Książki

„Kowalska. Ta od Dąbrowskiej” – w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Utworzono dnia 13.07.2022

Bohaterką czerwcowego spotkania DKK w Bolechowicach była Anna Kowalska, niegdyś bardzo ceniona, a dziś prawie zapomniana pisarka, kojarzona głównie ze związku z Marią Dąbrowską.

Z mroku niepamięci próbuje ją wydobyć Sylwia Chwedorczuk, autorka biograficznej książki pt.” Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”.

czytaj dalej... na temat: „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej” – w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

„Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady w DKK dla dorosłych w Bolechowicach

Utworzono dnia 26.05.2022

Tematem majowego spotkania w bolechowickim DKK była powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady, która znalazła się w siódemce książek nominowanych do Nagrody Nike w 2020 roku.

Wyrazisty i niemal plastycznie brzmiący tytuł, ślady kocich łap na każdej stronie książki zaintrygowały nas od samego początku. Również sama okładka wzbudziła naszą ciekawość…

czytaj dalej... na temat: „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady w DKK dla dorosłych w Bolechowicach

„ Reisefieber” – Mikołaja Łozińskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Utworzono dnia 06.05.2022

Kwietniowa lektura z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w bolechowickiej bibliotece. O debiutanckiej powieści „ Reisefieber” – Mikołaja  Łozińskiego napisano wiele dobrego. Jak czytamy na okładce: „ Takiego debiutu nie było w polskiej literaturze od dawna. 25 – letni autor napisał dojrzałą, utrzymaną w bergmanowskim nastroju powieść o skomplikowaniu ludzkich relacji, niemożności porozumienia i lęku przed bliskością”

czytaj dalej... na temat: „ Reisefieber” – Mikołaja Łozińskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

„Pilch w sensie ścisłym” – Katarzyny Kubisiowskiej w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Utworzono dnia 05.04.2022

31 marca w bibliotece w Bolechowicach odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Ponieważ od ostatniego spotkania minęły prawie cztery miesiące, w tym czasie uzbierało się do przedyskutowania sporo literackich tematów. Była to zatem okazja do rozmowy o przeczytanych książkach i wymiany literackich rekomendacji.

Jednak główną bohaterką spotkania była książka Katarzyny Kubisiowskiej pt. „Pilch w sensie ścisłym”. Dyskusja zapowiadała się bardzo ciekawie, gdyż sama książka tuż po publikacji wzbudziła wiele kontrowersji a nawet stała się obiektem skandalu.

czytaj dalej... na temat: „Pilch w sensie ścisłym” – Katarzyny Kubisiowskiej w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

„Przekleństwa niewinności” Jeffreya Eugenidesa w Dyskusyjnym Klubie Książki

Utworzono dnia 08.11.2021

Październikowe  spotkanie DKK w Bibliotece w Bolechowicach miało nieco inny charakter niż zwykle. Tym razem dyskusję o książce połączyliśmy z  projekcją filmową. Bohaterem wieczoru był Jeffrey Eugenides  i jego powieść „Przekleństwa niewinności”. Zarówno książka jak i nakręcony na jej podstawie głośny film w reżyserii Sofii Coppoli okazały się świetnym tematem do dyskusji. Zapowiadał się więc długi i ciekawy wieczór. Tym bardziej, że już na początku książka podzieliła klubowiczki, część przeczytała ją błyskawicznie zachwycając się  jej narracją, stylem, językiem pełnym poetyckich metafor oraz barwnych i plastycznych opisów, innym natomiast zupełnie nie przypadła do gustu.

Książka opowiada historię amerykańskiej rodziny Lisbon. Siostry –  Cecilia, Lux, Bonnie, Mary i Therese,  są wychowywane w rygorystycznie pojmowanej katolickiej moralności. Śmiech i zabawa, będące udziałem rówieśników, dla pięciu dziewcząt są - według  ich matki - grzeszną rozrywką. Żyjąc w sztywnych ramach zakazów i nakazów, wszystkie w ciągu roku popełniają samobójstwo…  Co doprowadziło dziewczęta do samobójczej śmierci? Kto zawinił?  Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ostatecznie autor zostawia czytelnika sam na sam z tymi pytaniami, zmuszając do własnych przemyśleń i refleksji.

Po dyskusji o książce przyszedł czas na skonfrontowanie literackiego pierwowzoru z  głośną adaptacją filmową.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 25 listopada  na godz. 19.00, będziemy dyskutować o książce „Pilch w sensie ścisłym” – Katarzyny Kubisiowskiej.

 

czytaj dalej... na temat: „Przekleństwa niewinności” Jeffreya Eugenidesa w Dyskusyjnym Klubie Książki

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona