Na ostatnim spotkaniu naszego klubu dyskusyjnego kontynuowaliśmy temat związany z biografią Agnieszki Holland, którą poznaliśmy dzięki książce Karoliny Pasternak „Holland. Biografia od nowa". Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się twórczości reżyserki z bliska, oglądając i analizując jeden z jej pierwszych filmów – „Aktorzy prowincjonalni”.
Film ukazuje życie aktorów w małym prowincjonalnym teatrze, ich ambicje, frustracje i konflikty. Pod warstwą obyczajową kryje się jednak głębsza metafora – opowieść o zniewoleniu jednostki w opresyjnym systemie. Dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób film oddaje atmosferę lat 70-tych w Polsce i jak subtelnie Holland przemycała krytykę PRL-owskiej rzeczywistości.
Dzięki wcześniejszej lekturze biografii Karoliny Pasternak mogliśmy spojrzeć na film w szerszym kontekście. Zastanawialiśmy się nad tym, jak osobiste doświadczenia Holland, jej środowisko i polityczne realia PRL-u wpłynęły na sposób opowiadania historii i portretowania bohaterów.
Seans i dyskusja pozwoliły nam jeszcze lepiej zrozumieć Agnieszkę Holland jako twórczynię – zarówno w kontekście jej biografii, jak i artystycznej wizji świata. Wspólne oglądanie filmu wzbogaciło naszą wcześniejszą rozmowę o książce Pasternak i pokazało, jak teoria łączy się z praktyką.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 20 marca, będziemy dyskutować o książce Katarzyny Boni pt. „Auroville. Miasto z marzeń”.
„Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland oraz „Holland. Biografia od nowa” Karoliny Pasternak w Dyskusyjnym Klubie Książki w bibliotece w Bolechowicach
Utworzono dnia 14.03.2025