Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Wszechświat kontra Alex Woods” w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

Utworzono dnia 25.10.2022

24 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Balicach. 

Tym razem na warsztat wzięliśmy książkę Gavina Extence, pt. „Wszechświat kontra Alex Woods”. Z pozoru humorystyczna historia okazała się dużym zaskoczeniem i wielką literacką gratką dla naszych Klubowiczów.

Pewnej deszczowej nocy w brytyjskim Dover, celnicy zatrzymali poszukiwanego w całej Europie nastolatka, naszego tytułowego bohatera. W trakcie zatrzymania, w samochodzie, oprócz poszukiwanego, znajdują także dużą ilość marihuany i urnę z prochami. Z kolei sam bohater, kilka lat wcześniej zyskał sławę, po tym jak uderzył go meteoryt (!!!).

To z pozoru absurdalne wprowadzenie staje się doskonałym punktem wyjścia do przedstawienia niezwykłej historii dorastania, przyjaźni i najtrudniejszych życiowych wyborów.  

Autor, opowiadając ustami Aleksa, ukazuje jak trudne może być życie kogoś, kto przez całkowity zbieg okoliczności się wyróżnił. Wyobcowany przez chorobę Aleks, zagłębia się w literaturze, nauce i medytacji, które zastępują mu akceptację kolegów i środowiska. 

Na skutek kolejnego zbiegu okoliczności poznaje Pana Petersona, który całkowicie zmienia jego życie. Połączeni wspólną pasją czytelniczą, razem z chłopcem stają przed najtrudniejszymi wyborami. Ta niezwykła przyjaźń ma dramatyczne zakończenie, które może zaskoczyć wielu czytelników.

Nasi Klubowicze, bardzo docenili debiutancką powieść Gavina Extence, przyznając jej mocne 10 punktów. W książce zachwyciła zarówno kreacja głównego bohatera, jego niezwykły język, a także szereg problemów i wyborów, które stają się udziałem wielu z nas.

Świetny warsztat pisarski sprawił, że książkę czyta się doskonale (z drobnymi odstępstwami przy fragmentach poświęconych kwestiom fizyki).

Wspólnie stwierdziliśmy, że jest to najlepsza książka, którą udało się nam przeczytać do tej pory.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie DKK Balice, które odbędzie się pod koniec listopada. Na spotkaniu będziemy dyskutować o książce Erica-Emmanuela Schmitta pt. „Trucicielka”.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 207

W poprzednim tygodniu: 390

W tym miesiącu: 1801

W poprzednim miesiącu: 1910

Wszystkich: 41340

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona