Rok szkolny 2021/2022 odchodzi do przeszłości a wraz z jego zakończeniem witamy przerwę wakacyjną. Jednak tuż przed końcem udało się nam spotkać na ostatnim spotkaniu w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Radwanowicach. Nasze spotkanie jednak nie mogło być zwyczajne. Na inauguracji powstania naszego klubu, dzieci zapytanie, co je najbardziej interesuje, niemal jednogłośnie odpowiedzieli – Ninje. Szczególnym uwielbieniem cieszyły się Ninje z kreskówki, które wywodzą się z popularnej serii klocków. Uczestnicy otrzymali wtedy obietnice, że będą mogli sięgnąć w bibliotece po książki z przygodami ulubionych bohaterów. Ostatnie spotkanie było więc idealną okazją do spełnienia tej obietnicy.
Nie chcąc zdradzać niespodzianki, która została przygotowana dla dzieci, spotkanie rozpoczęło się od podsumowania poprzednich spotkań. Dzieci żywo zareagowały na ten temat, przypominały i wskazywały, co im się najbardziej w nich podobało i wyraziły nadzieję, iż w przyszłym roku także będą mogły uczestniczyć w zajęciach. Wielka radość zapanowała w grupie, gdy dowiedziały się jaki tytuł jest obecnego spotkania i zobaczyli na własne oczy książki, które zostały na spotkanie przyniesione. Do wspólnego czytania, została wybrana książka –„ Lego Ninjago Niespodziewany atak”. Książka opowiada o historii jaka spotkała dwóch bohaterów – Kai’a i Ray’a, dwóch wojownikach Ninja, którzy zamiast trenować, całymi dniami siedzieli przed telewizorem grając w gry. Pewnego dnia ich siedziba została zaatakowana przez wrogów a oni pozbawieni ruchu i treningów mieli ogromny problem by atak odeprzeć. Ta historia dała nam możliwość porozmawiania o naszych codziennych nawykach, sposobach na spędzenie czasu wolnego i aktywności fizycznej. Dzieci same stwierdziły, że miło jest pograć sobie i pooglądać telewizję, ale nic nie zastąpi spotkania z kolegami na boisku i pokopania piłki.
Etos legendarnych wojowników cienia, bardzo zainteresował uczestników spotkania, dlatego korzystając z książki M. P. Osborne –„Ninja i samurajowie”, przybliżyliśmy sobie świat tych pradawnych wojowników. Czy wiecie, że nie trzeba było być silnym jak Superman, żeby móc zostać Ninją? Najlepsi wojownicy musieli odznaczać się sprytem, wytrzymałością i umiejętnością bezgłośnego poruszania się. Musieli opanować sztukę ninjutsu, czyli sztukę maskowania się. Dzieciom świat Ninjów bardzo się spodobał, dlatego postanowili zmierzyć się z testem ma prawdziwego Ninję. Pierw była nauka maskowania się, następnie doszły zadania oceniające spostrzegawczość, szybkość, koncentrację, zaufanie w grupie. Jak im wyszło? Oczywiście fantastycznie. Na koniec spotkania, idąc w ślady bohaterów naszej książki, dzieciaki częstowały się pizzą.
Zajęcia przygotowała Iwona Łabedź – GBP filia Rudawa