Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Szwecja bez tajemnic – spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz

Utworzono dnia 23.05.2023

12 maja, prosto ze Sztokholmu, na spotkanie z Czytelnikami w bibliotece w Bolechowicach przybyła Katarzyna Tubylewicz – pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej na język polski. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Szwecji, której to poświęciła znakomitą część swojej twórczości. Jest autorką głośnych książek reporterskich opisujących szwedzką rzeczywistość, takich jak: „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach”, „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”, ”Samotny jak Szwed. O ludziach północy”. W swoim dorobku literackim ma kilka powieści, w tym kryminał „Bardzo zimna wiosna” a także przekłady wielu książek, między innymi bardzo poczytnej w Polsce Majgull Axelsson.

 Zanim jednak rozpoczęliśmy spotkanie, znaleźliśmy chwilę na wspólny spacer po bolechowickim parku, którym Pani Katarzyna była szczerze zachwycona. Po tej niezwykle miłej przechadzce, przyszedł czas by udać się do biblioteki na spotkanie z Czytelnikami, którzy powitali naszego gościa gorącymi oklaskami. Już od samego początku Katarzyna Tubylewicz oczarowała wszystkich swoją otwartością i życzliwością. Z ogromnym zaangażowaniem dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem odpowiadając na liczne pytania ze strony publiczności. Dzięki temu mieliśmy okazję lepiej poznać Szwecję i przekonać się, ile prawdy o tym kraju kryje się w obiegowych opiniach i stereotypach. Nie zabrakło również pytań o problemy i wyzwania jakie obecnie stoją przed krajem, o którym autorka mówi, że gdyby go nie było, należałoby go wymyślić. W rozmowie z naszym gościem nie mogło zabraknąć również wątku czytelnictwa, a to w nawiązaniu do książki” Szwecja czyta. Polska czyta”, której Katarzyna Tubylewicz jest współautorką.

To tylko niektóre tematy poruszane podczas majowego spotkania, które za sprawą Katarzyny Tubylewicz i wspaniałej publiczności miało wyjątkowy charakter i niepowtarzalny klimat.
Na koniec autorka podpisywała swoje książki, dołączając do każdej miłą dedykację, była to też okazja do indywidualnych rozmów z naszym gościem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu, gorące podziękowania przesyłamy Pani Katarzynie Tubylewicz za przyjęcie naszego zaproszenia i cudowne spotkanie z naszymi Czytelnikami.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki i zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących  z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 236

W poprzednim tygodniu: 458

W tym miesiącu: 1777

W poprzednim miesiącu: 2106

Wszystkich: 64448

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona