Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Stasiu! Uczynię Cię sławnym…” Śladami Henryka Sienkiewicza.

Utworzono dnia 19.10.2022

17 października miło było nam gościć grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach, która po edukacyjnym spacerze po Rudawie śladami Henryka Sienkiewicza, odwiedziła również siedzibę naszej biblioteki.

Historię Sienkiewicza w Rudawie przybliżył uczniom Pan Stanisław Wiśniewski, mieszkaniec Rudawy, który podzielił się nie tylko wspomnieniami swoich rodziców o pobycie noblisty ale i ogromną wiedząo gminie i innych sławnych osobach związanych z tym miejscem. Wycieczka zaczęła się od ważnego punku na mapie Rudawy, tj od figurki małego chłopca, którą można znaleźć na płycie rynku. Chłopiec ten, to nie kto inny jak Staś Tarkowski, chłopiec, który przynosił Sienkiewiczowi mleko. Pisarz tak polubił chłopca, że nazwał swojego nowego bohatera literackiego imieniem i nazwiskiem ulubionego chłopca. W dalszej części wycieczki, uczniowie udali się na cmentarz parafialny, gdzie sołtys Rudawy Pan Marcin Cieślak, pomógł odnaleźć miejsce spoczynku Stanisława Tarkowskiego. Kolejnym punktem była willa Domańskich, w której noblista spędzał wakacje.W trakcie spaceru młodzież mogła posłuchać ciekawostek dotyczących pisarza, jak np. że ówczesny ksiądz proboszcz wynosił fotel, by pisarz mógł wygodnie siedzieć podczas nabożeństw. Trzeba przyznać, że uczniowie przejęli się spotkaniem i z uwagą słuchali swojego przewodnika, który z łatwością zaczarował ich swoimi opowieściami.

Cieszy nas fakt, że dzieci są otwarte na poznawanie lokalnej historii, a rodzicom i nauczycielom gratulujemy fantastycznej inicjatywy edukacyjnej.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 205

W poprzednim tygodniu: 390

W tym miesiącu: 1799

W poprzednim miesiącu: 0

Wszystkich: 41338

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona