Tematem sierpniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść „Sonata Gustava” Rose Tremain, brytyjskiej pisarki, scenarzystki radiowej i telewizyjnej, laureatki wielu prestiżowych nagród literackich.
Ta powieść, to pięknie opowiedziana historia, w której każdy znajdzie coś dla siebie, mówiąca o rzeczach ważnych i często bardzo trudnych.
Tytułowego Gustawa poznajemy gdy jest małym chłopcem i mieszka razem z matką, w małym szwajcarskim miasteczku Matzlingen, gdzie koszmar II wojny światowej wydaje się jedynie odległym echem. Wcześnie osierocony przez ojca, samotny, niekochany przez nikogo, nawet przez własną matkę, ucieka w świat marzeń. Jednak pewnego dnia, w jego przedszkolu pojawia się chłopiec z żydowskiej rodziny, mały, zapłakany Anton Zwiebel. W tym momencie życie Gustava się zmienia, relacja jaka rozwija się pomiędzy chłopcami pomaga przetrwać każdemu z nich, to zarazem początek trudnej przyjaźni na całe życie…
Sierpniowa lektura spodobała się wszystkim uczestniczkom spotkania, stąd też wysokie oceny. Dyskusja toczyła się wokół wyborów życiowych jej bohaterów i była swoistą rozprawą nad mentalnością Szwajcarów. Starałyśmy się również odpowiedzieć na pytanie, które stawia w swojej książce Rose Tremain - Czy neutralność to jednocześnie obojętność na krzywdy innych?
Zgodnie, doceniłyśmy kunszt literacki autorki, piękny język i realizm w przedstawieniu bohaterów. Napisana bez patosu, skłaniająca do rozmyślań powieść, świetnie przetłumaczona, jest według nas lekturą godną polecenia.
Zapraszamy na kolejne spotkanie 23 września o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Jose Saramago – „Wszystkie imiona”.