Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Sonata Gustawa” Rose Tremain w Dyskusyjnym Klubie Książki

Utworzono dnia 24.08.2021

Tematem sierpniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść  „Sonata Gustava”  Rose Tremain, brytyjskiej pisarki, scenarzystki radiowej i telewizyjnej, laureatki wielu prestiżowych nagród literackich.
Ta powieść, to pięknie opowiedziana historia, w której każdy znajdzie coś dla siebie, mówiąca   o rzeczach ważnych i często bardzo trudnych.
Tytułowego Gustawa poznajemy gdy jest małym chłopcem i mieszka razem  z matką, w małym szwajcarskim miasteczku Matzlingen, gdzie koszmar II wojny światowej wydaje się jedynie odległym echem. Wcześnie osierocony przez ojca, samotny, niekochany przez nikogo, nawet przez własną matkę, ucieka w świat marzeń. Jednak pewnego dnia, w jego przedszkolu pojawia się chłopiec z żydowskiej rodziny, mały, zapłakany Anton Zwiebel. W tym momencie życie Gustava się zmienia, relacja jaka rozwija się pomiędzy chłopcami pomaga przetrwać każdemu z nich, to zarazem początek trudnej przyjaźni na całe życie…
Sierpniowa  lektura spodobała się wszystkim uczestniczkom spotkania, stąd też wysokie oceny. Dyskusja toczyła się wokół wyborów życiowych  jej bohaterów i była  swoistą rozprawą nad mentalnością Szwajcarów. Starałyśmy  się również  odpowiedzieć na pytanie, które stawia w swojej książce Rose Tremain - Czy neutralność to jednocześnie obojętność na krzywdy innych?
Zgodnie, doceniłyśmy kunszt literacki autorki, piękny język i realizm w przedstawieniu bohaterów. Napisana bez patosu, skłaniająca do rozmyślań powieść, świetnie przetłumaczona,  jest według nas lekturą godną polecenia.
Zapraszamy na kolejne spotkanie 23 września o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce  Jose Saramago – „Wszystkie imiona”.

 

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 144

W poprzednim tygodniu: 398

W tym miesiącu: 1463

W poprzednim miesiącu: 1553

Wszystkich: 13116

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona