W marcu jak garncu, podobnie jak w naszej klubowej lekturze. Książka, którą tym razem wzięliśmy pod czytelniczą lupę, to kolejna w naszej klubowej karierze historia o zmaganiu się z chorobą. Młoda dziewczyna, trochę inna niż wszystkie, wrażliwsza, mniej ukierunkowana na karierę, bardziej na zmaganie się z życiem, od wczesnej młodości zmaga się z chorobą o podłożu psychicznym. Jaka to choroba, tak naprawdę możemy się domyślać, ponieważ jej nazwa nie została wymieniona w książce. Czy jest to depresja, czy zaburzenia afektywne, czy może jeszcze coś innego, tego autorka nie zdradza. Opowiada natomiast o życiu osoby chorej, ale także jej rodziny, szczególnie męża. Nie jest to obraz jednoznaczny, trudno określić komu bardziej współczujemy; czy bohaterce czy jej rodzinie. W naszych rozważaniach skupiliśmy się właśnie na chorobie, ale książka porusza także tematy, takie jak; relacje rodzinne, macierzyństwo czy jego brak, osamotnienie w chorobie, wsparcie, wyparcie czy nawet depresja poporodowa.
Oceny Klubowiczów nie były zgodne, jednak ze względu na bardzo dobry materiał literacki, zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po tą książkową pozycję.
Kolejne spotkanie DKK Balice jest zaplanowane na siódmego kwietnia. Będziemy rozmawiać o książce Arto Passalinna pt. „Fantastyczne samobójstwo zbiorowe”.
„Smutek i rozkosz” Meg Mason w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach
Utworzono dnia 21.03.2025