Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Samotny jak Szwed?” K. Tubylewicz w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

Utworzono dnia 05.06.2024

27 maja, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej filii w Balicach. Jako temat do dyskusji posłużyła książka Katarzyny Tubylewicz pt „Samotny jak Szwed?”. Autorka gościła w zeszłym roku na spotkaniu autorskim w naszej filii w Bolechowicach, tym chętniej sięgnęliśmy po jej reportaż. Książka napisana przy współpracy fotograficznej z synem Autorki Danielem, jest zbiorem wywiadów przeplatanych opowieścią o podróży po Szwecji. Podróży we dwoje, a jednak osobno. Pani Katarzyna, wielokrotnie podkreśla, iż pomimo odbywania podróży z synem, każdy miał przestrzeń dla siebie. Czy jest to odzwierciedlenie szwedzkiego stylu bycia, czy po prostu relacja matki i syna, każdy musi ocenić sam.

Obraz jaki wyłania się z prowadzonych przez Tubylewicz rozmów, ukazuje Szwecję nieco inaczej, niż moglibyśmy sobie to wyobrażać. Kraj postawił na niezależność i indywidualizm. Nie chodzi tutaj tylko o małżeństwa, w których każdy z małżonków rozlicza się indywidualnie. Zgodnie z założeniem przedstawionego w latach 70-tych manifestu społecznego, każdy ma być panem swojego losu, możliwie niezależnym od innych osób. Podejście takie sprawiło, że w Szwecji małżeństwa, które mieszkają osobno, nie są niczym niezwykłym. Podobnie jak przypadki osób, które zmarły samotnie w domu, a o ich śmierci dowiedziano się po dłuższym czasie (nawet po kilku latach), ponieważ Szwedzi szanują swoją przestrzeń. Można powiedzieć, że Szwed to osoba która lubi być sama, ale nie jest samotna. Paradoksem jest zatem, że Szwedzi chcą przynależeć do swoich grup (kulturowych, zawodowych, zainteresowań) ale na swoich zasadach. Umiłowanie przyrody i samotnego spędzania czasu na jej łonie, jest szwedzkim znakiem charakterystycznym. Niemniej nietolerancja odmienności i daleko posunięte społeczne oczekiwanie poprawności politycznej, już niekoniecznie kojarzy się nam z wyzwolonymi Szwedami.

Książka rysuje obraz szwedzkiej samotności, ale ukazuje ją z różnych, nieraz dość odległych perspektyw. Nasi Klubowicz wystawili książce oceny pozytywne, dlatego zachęcamy do jej przeczytania. Jako uzupełnienie, proponujemy książkę pt. „Dziewczyna, kobieta, inna” autorstwa E. Bernardine, która również była omawiana w trakcie spotkania.

Anna Domagała
Moderator DKK Balice

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 500

W poprzednim tygodniu: 482

W tym miesiącu: 543

W poprzednim miesiącu: 2150

Wszystkich: 71254

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona