Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Rejwach” Mikołaja Grynberga w Dyskusyjnym Klubie Książki

Utworzono dnia 12.08.2022

Podczas lipcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach rozmawialiśmy o książce pt. „Rejwach” Mikołaja Grynberga, na którą składa się trzydzieści jeden miniaturowych opowieści. Każda z nich jest cennym świadectwem żydowskich losów  w czasach współczesnych. Książkę czyta się powoli, bo każda historia, którą autor usłyszał i przelał na papier, wymaga zatrzymania się i wzięcia głębokiego oddechu. To opowieść o ludziach, którzy przeżyli Holokaust i nie są w stanie uwolnić się od tego koszmaru do dzisiaj. To przede wszystkim głos następnego pokolenia ocalałych, przed którymi rodzice bądź dziadkowie wolą ukrywać swoją tożsamość. Nawet za cenę życia w kłamstwie i rodzących się na tym tle konfliktów rodzinnych, ukrywają swoje pochodzenie by chronić swoich potomków  i zapewnić im lepsze, bezpieczne życie.

Prawda zawarta na kartach książki może boleć… są tu historie, które szczególnie zapadły w naszej pamięci, jak chociażby opowiadanie o człowieku grzebiącym kości pod Arkadią, opowieść o bohaterze „Szachów”, który by spotkać się ze swoją żydowską rodziną wyjeżdża jako pielgrzym do Ziemi Świętej i przy nadarzającej się okazji odłącza się od grupy czy też nie mniej wstrząsająca historia dziewięćdziesięcioletniej kobiety z opowieści pt. „Klementyna”, która od czasów wojny ukrywa się do tej pory…

Książka Mikołaja Grynberga jest pełna emocji, napisana bez patosu, szczera i  oszczędna w słowach. Zdaniem wszystkich uczestników lipcowego spotkania na uwagę zasługuje forma, jaką autor wybrał by opowiedzieć o bólu, poniżeniu, samotności i strachu swoich bohaterów – rozmówców. Zarówno sama książka jak i temat powojennych relacji polsko-żydowskich wywołały ożywioną dyskusję. Jedna z dyskutantek  zwróciła również  uwagę, jak ważnym elementem  książki są mroczne i niezwykle wymowne fotografie. Naszej lipcowej lekturze towarzyszyły także rozważania o tym, w jaki sposób można przeciwdziałać przejawom antysemityzmu poprzez edukację i wychowanie.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 25 sierpnia na godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Sary Mannheimer pt. „Poziom zero”.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 364

W poprzednim tygodniu: 494

W tym miesiącu: 1781

W poprzednim miesiącu: 1984

Wszystkich: 62346

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona