Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Projekt: Łąka Kwietna wokół filii GBP w Rudawie i filii SCKiPGZ - Rudawskie Centrum Kultury

Utworzono dnia 06.06.2023

Filia naszej Biblioteki w Rudawie zgłosiła do konkursu Fundacji Lafarge – Wspólnie dla Regionu - pomysł stworzenia łąki kwietnej oraz zagospodarowania terenów zielonych wokół Rudawskiego Centrum Kultury, w którym mieści się biblioteka.

Nasz projekt spodobał się i otrzymaliśmy dotację na realizację pomysłu. W maju zostało przeprowadzonych szereg prac związanych z przygotowaniem terenu. Wokół obiektu zostały wykonane prace ziemne glebogryzarką (Firma BioTech Ogrody), wysiana łąka kwietna oraz rośliny miododajne, jak i ozdobne. Utworzony został mały kącik ziołowy, w którym rosną tymianek, rozmaryn, szałwia, mięta, melisa, oregano oraz niewielki skalniak z rojnikami i innymi roślinami.

Również w maju został ogłoszony konkurs rodzinny na wykonanie domku/hotelu dla owadów. Zainteresowanie było bardzo duże, a wykonanie i pomysłowość prac konkursowych zachwycały. W rezultacie nagrodziliśmy 8 prac: 4 nagrody na podium (w tym drugie miejsce ex aequo) oraz 4 wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy zgodzili się pozostawić swoje prace na terenie RCK, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – pięknie zdobią  otoczenie, a przede wszystkim zapewniają schronienie naszym małym przyjaciołom.

W dniu ogłoszenia wyników konkursu i rozdania nagród zostały zorganizowane warsztaty z tworzenia poidełek dla owadów. Z prostych i naturalnych składników zrobiliśmy poidełka przyjazne małym owadom, które w ciepłe dni szukają miejsca, by ugasić pragnienie. Liczba uczestników była imponująca. Każdy tworzył kompozycje według własnego pomysłu i wyobraźni: z kamieni, szyszek, mchu, gałązek, kory. Wykonane prace zostały zabrane do domów i umieszczone w ogrodach.

Czas na realizację projektu mamy do końca października - na pewno zostanie wykonanych jeszcze sporo prac na zielonych terenach wokół budynku Rudawskiego Centrum Kultury i naszej rudawskiej filii biblioteki.

 

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 249

W poprzednim tygodniu: 437

W tym miesiącu: 1217

W poprzednim miesiącu: 1870

Wszystkich: 47796

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona