Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Poziom zero” – Sary Mannheimer w Dyskusyjnym Klubie Książki

Utworzono dnia 08.09.2022

Już dawno żadna książka nie wywołała wśród klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki  w Bolechowicach tak skrajnie odmiennych opinii, jak nasza sierpniowa lektura.

Licząca niewiele ponad dwieście stron powieść Sary Mannheimer pt. „Poziom zero”, to historia kobiety, która wraz z przeprowadzką do nowego domu próbuje poskromić rzeczywistość, uporządkować swoje dotychczasowe życie i nadać mu nowy wymiar. Nie wiemy tak naprawdę kim jest i czego wcześniej doświadczyła. Możemy się jedynie domyślać, że dźwiga bagaż ciężkich przeżyć, jest osobą wychodzącą z traumy, może z choroby, powoli dochodzącą do równowagi psychicznej.

To czego teraz pragnie, to zagłębić się w swojej bibliotece nazwanej Pokojem z Grzbietami i  oddać się czytaniu. Niestety jakaś siła wewnętrzna broni jej dostępu do wielkich, wspaniałych powieści. Jedynym dziełem, przed którym nasza bohaterka się nie wzbrania, jest „Stopień zero pisania” –  esej literaturoznawczy francuskiego pisarza Rolanda Barthesa, który do dziś stanowi jeden z fundamentów współczesnej humanistyki. To dzięki niemu stara się zbliżyć do istoty literatury. To niełatwe dzieło będzie mieć istotny wpływ na jej dalsze życie, otworzy ją bardziej na ludzi i nowe doświadczenia…

Nasza  sierpniowa lektura dla jednych okazała się strzałem w dziesiątkę, utożsamiając się z bohaterką książki, całkowicie weszli w jej świat.

Dla innych „Poziom zero” okazał się dużym rozczarowaniem. Sama książka stała się zarazem inspiracją do rozmowy na temat tego, czego każdy z nas poszukuje w literaturze i jakie są nasze osobiste definicje dobrej książki.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 13 października – godz. 19.00 Będziemy dyskutować o książce Marka Bieńczyka pt. „Kontener”.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 207

W poprzednim tygodniu: 390

W tym miesiącu: 1801

W poprzednim miesiącu: 1910

Wszystkich: 41340

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona