Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Piąte dziecko” Doris Lessing w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

Utworzono dnia 04.04.2023

We wtorek, 29 marca, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Balicach. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Doris Lessing pt. „Piąte dziecko”. Ta niepozorna książka, można powiedzieć opowiadanie, stała się punktem wyjścia do burzliwej dyskusji, która zaangażował emocjonalnie wszystkich dyskutantów.
Historia zwykłej rodziny, według Klubowiczów, mocno nieodpowiedzialnej i bujającej w obłokach egoizmu, została naznaczona nieszczęściem, które położyło się cieniem na relacjach jej członków. Pojawienie się Bena, tytułowego piątego dziecka sprawiło, że matka, a także cała rodzina, musiała dokonywać kolejnych poświęceń. Ratując najmłodsze dziecko, matka podjęła decyzję, która dotknęła wszystkich. Jak pisze Autorka:  „Ratując Bena, zadała śmiertelną ranę rodzinie.” Ale czy miała inne wyjście? Czy mogła zostawić chore dziecko na pewną śmierć, aby zapewnić względnie dobre życie czwórce pozostałych? Naszym zdaniem, każdy dokonany wybór był zły.
Rozmawiając o książce Lessing, odwołaliśmy się także do zbioru rozmów z rodzicami nieuleczalnie chorych czy niepełnosprawnych dzieci, pod przejmującym tytułem „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci” Jacka Hołubowskiego. Historia matki, która zajmowała się córką z zespołem Retta, okazała się być niezwykle zbliżona do tej ukazanej w książce Noblistki. Brutalne zderzenie fikcji literackiej z prawdą codziennego życia rodziców i rodzin chorych dzieci, pokazało jak przejmujących i trudnych wyborów muszą dokonywać. Jaką trzeba mieć odwagę i determinację, żeby poświęcić siebie, a nieraz całą rodzinę, wybierając dobro chorego dziecka.
Książka Doris Lessing, okazała się być dla nas wielkim pozytywnym zaskoczeniem, odkrywając wiele płaszczyzn interpretacyjnych i problemów jakie porusza.
Na następnym spotkaniu będziemy dyskutować o książce „Moja Najdroższa” G. Tallent.

Moderator DKK Balice
Anna Domagała

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 239

W poprzednim tygodniu: 458

W tym miesiącu: 1780

W poprzednim miesiącu: 2106

Wszystkich: 64451

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona