Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Od nadawcy do adresata czyli jak wędrują wiadomości

Utworzono dnia 28.10.2024

Po co ludzie przychodzą na pocztę? Co można wysłać na poczcie? Na czym polega praca listonosza? Gdzie przykleja się znaczki? Jak w dawnych czasach przesyłano sobie wiadomości? Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedzi podczas zajęć zorganizowanych przez bibliotekę w Zabierzowie dla dzieci z klas 1-3 z terenu gminy. Pretekstem do sięgnięcia po taki właśnie temat były dwa obchodzone w październiku święta związane z przesyłaniem wiadomości – (9 października Światowy Dzień Poczty i Dzień Znaczka Pocztowego, a 18 października Dzień Poczty Polskiej i Dzień Listonosza).
W dzisiejszych czasach przesyłanie wiadomości jest bardzo łatwe i szybkie. Jeśli mamy dostęp do Internetu, możemy za pomocą poczty internetowej przesłać komuś wiadomość na drugim końcu świata, a on otrzyma ją natychmiast. Ale nie zawsze tak było, o czym mogły przekonać się dzieci oglądając prezentację na temat dawnych sposobów przesyłania informacji. Poznały między innymi najsłynniejszego w historii posłańca – Filipidesa, który według legendy, po zwycięskiej bitwie pod Maratonem Greków z Persami, pobiegł z Maratonu do Aten, by poinformować mieszkańców o zwycięstwie; dowiedziały się w jaki sposób Indianie wykorzystywali dym z ogniska do komunikowania się z sąsiednimi wioskami oraz, że także zwierzęta, np. gołębie czy konie działały w służbie poczty.
Uczestnicy zajęć poznali również dwa doniosłe wynalazki – telegraf i telefon, które zmieniły oblicze świata i wpłynęły na szybkość przekazywania wiadomości za pomocą tekstu i głosu.
Dzieci miały też okazję porównać wygląd poczty sprzed pięćdziesięciu lat z tą współczesną.
W kolejnej części spotkania dzieci poznały drogę jaką musi pokonać list od momentu wrzucenia go do skrzynki, aż do wręczenia go adresatowi przez listonosza.
Postaci listonosza poświęcono sporą część zajęć: dzieci dowiedziały się na czym dokładnie polega jego praca, czym porusza się listonosz oraz ile kilogramów listów i przesyłek może maksymalnie przenosić w swojej torbie. Obejrzały również zdjęcia listonoszy z różnych stron świata oraz ryciny z wizerunkami listonoszy z dawnych epok. Następnie wymyślały jakie przymioty powinien posiadać dobry listonosz, a żeby utrudnić zadanie, cechy miały zaczynać się od literek tworzących słowo „listonosz”. Nasz super-bohater listonosz otrzymał więc bukiet tak wspaniałych cech, jak: odważny, nowoczesny czy inteligentny. W jednej z grup dzieci postanowiły stworzyć również zestaw cech niepożądanych w zawodzie listonosza, tak więc nasz anty-bohater cechował się między innymi lenistwem, ospałością i niezrównoważeniem.
Nie zabrakło również czasu na zabawę i odprężenie – uczestnicy wyciągali z czerwonej skrzynki pocztowej kolorowe koperty z poleceniami i instrukcjami. Wiele radości i emocji przyniosła zabawa w głuchy telefon gestem czy zabawa w listonosza, którego zadaniem było odgadnąć do kogo skierowany jest list, na podstawie odpowiedzi tak lub nie, na zadane przez niego 5 pytań.
Zwieńczeniem zajęć było zadanie plastyczne poprzedzone krótką instrukcją – przypomnieniem jak prawidłowo zaadresować kartkę pocztową. Zadanie zaś polegało na
zaprojektowaniu pocztówki, zaadresowaniu jej i napisaniu kilka zdań do znajomej osoby lub do ulubionej postaci z książki. Choć zadanie nie było proste, wszyscy uczestnicy poradzili sobie z nim doskonale.
Uczestnicy zajęć:
- klasa 2 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Balicach
- klasa 2a ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Bolechowicach
- klasy 1-3 z Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach
- klasa 2c z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabierzowie

 

 

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 301

W poprzednim tygodniu: 510

W tym miesiącu: 1524

W poprzednim miesiącu: 2294

Wszystkich: 76670

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona