Nad Niemnem w Willi Lubomirskich
Dwunasta odsłona Narodowego Czytania już za nami. Lekturą tegorocznej edycji była opublikowana w 1880 roku, pozytywistyczna powieść Elizy Orzeszkowej, „Nad Niemnem”. Nasza biblioteka we współpracy z Centrum Kultury w Zabierzowie przygotowała inscenizację obszernych fragmentów utworu, które zostały zaprezentowane w stylowych wnętrzach zabytkowej Willi Lubomirskich w Kochanowie. To swoiste święto polskiej literatury celebrowaliśmy tradycyjnie z zaproszonymi gośćmi – panią Elżbietą Burtan – Wójt Gminy Zabierzów, panem Henrykiem Krawczykiem – Przewodniczącym Rady Gminy Zabierzów oraz panią Aleksandrą Małek – Dyrektor SCKiPGZ. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: pan Andrzej Karcz – Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów, pan Mariusz Koźbiał – Sołtys wsi Kochanów oraz pan Adam Wierzbicki – Sołtys wsi Więckowice.
Inscenizacja w reżyserii Marii Gaudyn skupiła się na wątku miłości chłopa Jana Bohatyrowicza i ubogiej szlachcianki Justyny Orzelskiej, prowadząc widza od pierwszego spotkania bohaterów w słoneczny letni dzień do szczęśliwego zakończenia. Zanim jednak dojdzie do finałowej sceny, kiedy zakochani nad brzegiem tytułowego Niemna, wyznają sobie miłość, widzowie za sprawą słów pisarki mogli przenieść się w czasie i uczestniczyć w żniwach, przeprawie po Niemnie Jana i Justyny czy w chłopskim weselu.
Całości dopełniły barwne kostiumy, elementy scenografii oraz prezentacja multimedialna to stanowiąca tło dla akcji rozgrywającej się na scenie to ilustrująca niektóre fragmenty lektury – chociażby przeprawę bohaterów przez rzekę do powstańczej mogiły. Owe zabiegi niezwykle sugestywnie wprowadziły widza w atmosferę nadniemeńskiej wsi. W spektaklu w role narratorów wcieli się wspomniani wyżej goście – pani Elżbieta Burtan, pani Aleksandra Małek oraz pan Henryk Krawczyk, zaś w rolach powieściowych bohaterów wystąpili pracownicy zabierzowskiej biblioteki: Anna Domagała w roli Jadwisi Domuntówny, Maria Gaudyn jako Marta Korczyńska, Iwona Łabędź wcielająca się w matkę Jana, Michał Wróbel jako Jan Bohatyrowicz i Karina Znamirowska w roli Justyny Orzelskiej. Inscenizacja spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności i została nagrodzona długą owacją na stojąco.
Podobnie jak w ubiegłych latach – widzowie, którzy usiedli na miejscach z ukrytym oznaczeniem, otrzymali pamiątkowe egzemplarze czytanej lektury. Po spektaklu zaprosiliśmy naszych gości na przekąski i lampkę wina. Zwieńczeniem wydarzenia była Potańcówka z Janem i Justyną z muzyką na żywo w wykonaniu Andrzeja Tomczyka – akordeon i Jacka Kośnika – saksofon.