Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Muzeum bez kapci

Utworzono dnia 01.04.2025

Jak myślicie co mają wspólnego kapcie z muzeum? Na szczęście, w dzisiejszych czasach, już bardzo mało. Kiedyś kapcie zakładało się na obuwie, aby nie zniszczyć muzealnych posadzek. Dziś kapcie kojarzą się z nudnymi, zakurzonymi gablotkami i miejscem, gdzie niczego nie wolno dotykać. A przecież współczesne muzea zadają kłam takim skojarzeniom.
I właśnie o takich ciekawych, nierzadko fascynujących i tętniących życiem muzeach były zajęcia zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Zabierzowie i przeprowadzone w marcu dla dzieci z klas I-III.  A przewodnikiem po świecie muzeów był legendarny kot Hipolit, niegdysiejszy „pracownik” Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Na początek uczestnicy otrzymali garść wiedzy na temat tego, czym jest muzeum, co dało początek muzeom (mowa tu o gabinetach osobliwości), co gromadzą muzea i w jakim celu to robią. Wspólnie zastanawialiśmy jakie zadania, oprócz zbierania i przechowywania eksponatów, stoją przed tymi instytucjami. Okazało się, że jest ich dużo więcej, między innymi ochrona i zabezpieczanie obiektów przed starzeniem i zniszczeniem, a także ich opisywanie i prowadzenie nad nimi badań.
Było kilka słów o pracownikach muzeum i najważniejszych muzeach w Polsce – Muzeach Narodowych. Uczniom bardzo podobały się zdjęcia niesamowitych muzeów z całego świata – chłopcom, jak się można było domyślić, przypadły do gustu: muzeum ferrari czy muzea futbolu, zaś dziewczynkom muzeum kotów. Układane przez dzieci puzzle odsłoniły kolejne cztery interesujące muzea znajdujące się w pobliskim Krakowie – Muzeum Farmacji, Muzeum Witrażu, Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Archeologiczne.
Uczestnicy zajęć poznali mnóstwo pojęć z dziedziny muzealnictwa, takich jak kolekcja, eksponat i ekspozycja, wystawa stała i czasowa, kurator, przewodnik, skansen, zabytek, i inne. Dowiedzieli się również, że muzea to nie tylko zwiedzanie ekspozycji, ale także uczestnictwo w lekcjach muzealnych, zajęciach interaktywnych, pokazach lub rekonstruk­cjach historycznych.
Spora część spotkania została poświęcona muzealnemu savoir-vivrowi, w czasie której rozmawialiśmy o zasadach zachowania się w obiektach muzealnych. Dzieci stanęły przed zadaniem posegregowania przedstawionych na obrazkach zachowań, na te pożądane i te, które w muzeum są absolutnie zabronione.
Nie mogło się obejść bez zabawy związanej z tematem zajęć. Podzieleni na grupy uczestnicy upozowywali się w wymyślne kompozycje rzeźbiarskie, tak aby odpowiadały zadanym tytułom. Widzowie mogli więc podziwiać „żywe” rzeźby przedstawiające: „Śniadanie na trawie”, „Przystanek autobusowy”, „Fotografa ustawiającego grupę do zdjęcia”, a także inne kompozycje.
Podsumowaniem spotkania był szybki quiz z wiedzy o muzeach, a „na deser”  uczniowie wykonali miniaturową salę muzealną z papieru, w której nie zabrakło oczywiście słynnej „Damy z łasiczką” oraz kontemplującego obraz wielbiciela sztuki.
Zajęcia przeprowadziła Karina Znamirowska, a wzięli w nich udział uczniowie z:
- kl. I z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabierzowie,
- kl. II ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach,
- kl. II ze Szkoły Podstawowej w Rudawie,
- kl. III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Balicach.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 269

W poprzednim tygodniu: 501

W tym miesiącu: 181

W poprzednim miesiącu: 2147

Wszystkich: 86374

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona