Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Małe ogniska” Celeste Ng w Dyskusyjnym Klubie Książki

Utworzono dnia 22.12.2022

Na ostatnim już w tym roku spotkaniu DKK w bibliotece w Bolechowicach dyskutowaliśmy o powieści, która została uznana w Stanach Zjednoczonych przez wiele portali czytelniczych za najciekawszą książkę 2017 roku. Docenili ją również polscy czytelnicy w 2018 roku powieść zdobyła tytuł Książki Roku portalu Lubimy Czytać. Z tym większym zainteresowaniem sięgnęliśmy po naszą grudniową lekturę  „Małe ogniska” amerykańskiej autorki Celeste Ng.

Jej fabuła rozgrywa się w małym amerykańskim miasteczku Shaker Heights, stworzonym jako pierwsze miasteczko koncepcyjne. Tu wszystko jest dokładnie zaplanowane, począwszy od rozkładu dróg, kolorów domów, po sukcesy życiowe jego mieszkańców. W tym zamkniętym idyllicznym świecie mieszka rodzina Eleny Richardson hołdująca dewizie, że w życiu  najważniejsze jest trzymanie się zasad. Niespodziewanie do tej z pozoru sielankowej rzeczywistości wkracza Mia Warren ze swoją nastoletnią córką. Ta utalentowana fotografka, samotna matka mająca za sobą tajemniczą przeszłość całkowicie odmieni dotychczasowe, uporządkowane życie rodziny Richardsonów…

Czy grudniowa lektura zaspokoiła nasz czytelniczy apetyt?

Z pewnością książka byłaby bardziej interesująca i wartościowa, gdyby autorka ograniczyła ilość zawartych w niej wątków. Jak powiedziała jedna z uczestniczek spotkania – wszystkiego jest tu za dużo, przez co ważne skądinąd tematy potraktowane są w sposób bardzo powierzchowny. Również sylwetkom bohaterów brakuje pełniejszej charakterystyki i głębszego kontekstu ich życiowych wyborów i doświadczeń. Podsumowując „Małe ogniska” nie jest powieścią pozbawioną wad i potknięć językowych, ale w ostatecznym rozrachunku zyskała od Klubowiczów ogólną ocenę 6.5/10 punktów.

Przed nami kolejny rok i nowe wyzwania czytelnicze. Już w styczniu zmierzymy się z monumentalną powieścią autorstwa  jednego z najwybitniejszych prozaików węgierskich.

Zapraszamy na spotkanie 26 stycznia 2023 o godz.19.00. Będziemy dyskutować o książce pt.”Pamięć” – Petera Nadasa.

 

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 198

W poprzednim tygodniu: 390

W tym miesiącu: 1792

W poprzednim miesiącu: 1910

Wszystkich: 41331

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona