Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Łąka kwietna przy rudawskiej filii biblioteki – podsumowanie projektu

Utworzono dnia 27.10.2023

W naszej Gminnej Bibliotece Publicznej – filia w Rudawie – zakończyliśmy  projekt, który realizowaliśmy razem z Fundacją Lafarge Wspólnie dla Regionu.  Pozwolił nam on nie tylko upiększyć teren wokół RCK, ale i wzbogacić nasze otoczenie o rośliny, które dbają o nas ludzi oraz o owady  i zwierzęta.
Co nowego zrobiliśmy od lipca?
Posadziliśmy kilka drzew, sporo krzewów i dużo roślin takich jak: czosnek ozdobny, hosty, ostrokrzewy, laurowiśnie, budleje Dawida, hibiskusy, róże, jarzębiny, głogi jadalne, dęby…
Zasadziliśmy 100 cebulek kwiatów – mamy nadzieję, że narcyzy i szafirki pojawią się w okolicy naszej biblioteki w Rudawie już na wiosnę. Zainstalowaliśmy domek dla jeży, kompostownik oraz zbiornik na deszczówkę. Przez całe lato mogliśmy podziwiać rzesze motyli i zapylaczy, które pracowicie fruwały nad nowymi roślinami i cieszyły nasze oczy!
Cały czas ściółkujemy ziemię wokół roślin, ponieważ jakość gleby jest niesatysfakcjonująca . Niech świadczy  o tym fakt, że chcąc wykopać doły, aby zasadzić krzewy, musieliśmy korzystać z kilofa.
Dużym zainteresowaniem cieszy się kącik ziołowy, do którego zaglądają dzieci i z ciekawością czytają etykiety z nazwami, dotykają, wąchają a nawet i kosztują zioła, które tam rosną.
To pierwszy rok, w którym rośliny, drzewa i krzewy pojawiły się w otoczeniu rudawskiej biblioteki. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będą się rozrastać, kwitnąć i służyć owadom i zwierzętom, które coraz liczniej pojawiają się w okolicy RCK.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 236

W poprzednim tygodniu: 458

W tym miesiącu: 1777

W poprzednim miesiącu: 2106

Wszystkich: 64448

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona