Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Kowalska. Ta od Dąbrowskiej” – w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Utworzono dnia 13.07.2022

Bohaterką czerwcowego spotkania DKK w Bolechowicach była Anna Kowalska, niegdyś bardzo ceniona, a dziś prawie zapomniana pisarka, kojarzona głównie ze związku z Marią Dąbrowską.

Z mroku niepamięci próbuje ją wydobyć Sylwia Chwedorczuk, autorka biograficznej książki pt.” Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”.

Bazując na listach, jakie Kowalska i Dąbrowska wymieniały ze sobą na przestrzeni ponad dwudziestu lat, Chwedorczuk stara się przywrócić pamięć tej ważnej postaci. W ten sposób powstała opowieść o relacjach, które nawiązywała Anna – o jej dzieciństwie i młodości, o małżeństwie z Jerzym i macierzyństwie, a przede wszystkim o pełnym dramatyzmie uczuciu do Marii Dąbrowskiej….

Biografia opowiada nie tylko historię długoletniego związku dwóch bliskich sobie kobiet. Jest także opowieścią o życiu kulturalnym i literackim przedwojennego i powojennego Lwowa, Wrocławia i Warszawy…

Nasza czerwcowa lektura zdobyła dość wysokie oceny wśród klubowiczów, pozostawiając jednak pewien niedosyt. Klubowiczom zabrakło większej różnorodności w doborze materiałów źródłowych, które pozwoliłyby na stworzenie bardziej wnikliwego i złożonego obrazu samej Anny Kowalskiej jak i jej twórczości. Tym nie mniej biografia Chwedorczuk zachęciła niektórych do sięgnięcia po spuściznę  literacką tej zapomnianej pisarki.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 28 lipca – godz. 19.00 i dyskusję o książce Mikołaja Grynberga pt. ”Rejwach”.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 293

W poprzednim tygodniu: 398

W tym miesiącu: 4

W poprzednim miesiącu: 1865

Wszystkich: 25824

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona