Czerwcowe spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było powieści Empuzjon autorstwa Olgi Tokarczuk.
Już na początku rozmowy uczestnicy zgodzili się, że Empuzjon zachwyca stylem – eleganckim, precyzyjnym, momentami poetyckim. Tokarczuk snuje narrację niespiesznie, dając czytelnikowi czas na kontemplację.
Dużo uwagi poświęciliśmy splecionym wątkom filozoficznym – w książce odbijają się pytania o tożsamość, granice ciała, a także o konstrukcje społeczne i kulturowe. Sanatorium w Görbersdorfie staje się nie tylko tłem, ale i symbolem: zamkniętym światem, w którym wszystko – nawet choroba – staje się częścią większego porządku, naznaczonego patriarchalną dominacją i lękiem przed innością.
Rozmawialiśmy też o pytaniu, które nie padło wprost, ale unosi się nad całą książką: czy kobiety należą do wszystkich? Tokarczuk, cytując dawne teksty i poglądy, ujawnia mechanizmy uprzedmiotowienia kobiet, ale nie komentuje ich wprost. To czytelnik ma wyciągnąć wnioski.
Spotkanie zakończyliśmy refleksją, że Empuzjon to książka głęboko współczesna – choć osadzona w 1913 roku, porusza tematy, które nadal są aktualne: prawa kobiet, wolność płciowa, władza języka, granice ciała i normy społeczne.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 lipca, będziemy dyskutować o książce pt. „Turbulencje”, której autorem jest David Szalay.