22 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy o powieści Suka autorstwa Pilar Quintana – poruszającej historii osadzonej w realiach kolumbijskiego wybrzeża Pacyfiku, gdzie codzienność mieszkańców wyznaczają bieda, nieokiełznana natura oraz nieustanna walka o przetrwanie. Bohaterką książki jest Damaris, kobieta, która nie mogąc spełnić marzenia o macierzyństwie, obdarza matczyną miłością osieroconą sukę Chirli. Ich wyjątkowa więź staje się punktem wyjścia do opowieści o samotności, niespełnieniu, instynkcie i ludzkim losie. Choć książka została doceniona za interesujące ukazanie odmiennej kultury i realiów życia w Ameryce Południowej, nie zdobyła serc naszych Klubowiczów. W dyskusji przeważały opinie, że lektura nie wzbudziła większej sympatii. Szczególnie trudne do zaakceptowania okazały się opisy okrucieństwa wobec zwierząt, tak odmienne od sposobu, w jaki zwierzęta postrzegane i traktowane są w kulturze europejskiej. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że historia przedstawiona w książce może być bliższa i bardziej zrozumiała dla mieszkańców Ameryki Południowej niż dla europejskich czytelników. Jak zawsze jednak, nawet książka, która nie przypadła do gustu, stała się inspiracją do ciekawej i żywej dyskusji, a wymiana różnych punktów widzenia pozwoliła spojrzeć na lekturę z wielu perspektyw. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki!











