Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Czytelniczy luz z fontem 60+ - podsumowanie projektu

Utworzono dnia 21.01.2025

Ci, którzy uważnie śledzą naszą stronę internetową, facebooka, lub czytają „Znad Rudawy”, prawdopodobnie pamiętają, że w pierwszej połowie minionego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie została beneficjentem programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Partnerstwo dla Książki. Nasz projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 14400 zł i był realizowany od maja do grudnia 2024 roku. Nazwaliśmy go „Czytelniczy luz z fontem 60+”, a jego głównym założeniem miała być promocja czytelnictwa wśród osób 60+, poprzez zachęcenie do korzystania z oferty biblioteki uwzględniającej książki z serii Wielkie Litery.
Czas na podsumowanie.
Pomysł dobry był, odgórna aprobata uzyskana, potrzebne więc działanie. Najbardziej oczywistym krokiem był zakup odpowiednich książek, co uczyniliśmy z przyjemnością. Wspaniałe - w formacie nieco większym niż te, które kupujemy zazwyczaj, napisane przejrzystym drukiem, odpowiednim dla osób starszych. Każda filia wygospodarowała na nie miejsce, które to, początkowo trochę puste, zapełniało się jednak szybko, wraz z każdymi książkowymi zakupami. Na tym jednak nie koniec, nie zamierzaliśmy poprzestać tylko na literaturze. Zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne dla przedstawicieli Klubów Seniora oraz Dyskusyjnych Klubów Książki działających na terenie naszej gminy, by przedstawić program realizacji projektu, a zarazem usłyszeć pomysły i sugestie samych zainteresowanych. Aby dotrzeć do jak największej rzeszy czytelników, przygotowaliśmy także materiały promujące akcję. Zaprojektowaliśmy i zamówiliśmy plakaty, ulotki, zakładki, lniane torby - wszystko z logo „Czytelniczy luz z fontem 60+”, a zdając sobie sprawę z tego, że nie wszyscy nasi czytelnicy korzystają z internetowych kanałów informacyjnych, nawiązaliśmy także współpracę z lokalną prasą. W miesięczniku gminy Zabierzów "Znad Rudawy", przez cały okres trwania projektu publikowane były pisane przez nas recenzje, zakupionych przez biblioteki wybranych książek z serii Wielkie Litery.
Wiedząc jednak (choć trudno w to uwierzyć), że nie samą książką żyje człowiek, że ważna jest też integracja i zwyczajne wyjście z domu, poza strefę swojego komfortu, postanowiliśmy przybliżyć beneficjentom projektu ofertę kulturalną dostępna poza naszą gminą - w październiku zaprosiliśmy Ich na spektakl „Wielki Gatsby” do krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego. Bilety dla uczestników przedstawienia zostały zakupione za środki pozyskane z projektu, a skorzystało z nich 39 osób.
Widząc jak dużym zainteresowaniem cieszyło się nasze pierwsze wspólne wyjście, miesiąc później, w listopadzie, wyszliśmy z Seniorami na kolejny spektakl, do Teatru Ludowego w Krakowie, na sztukę pt. „Sztuka”. Tym razem udało nam się spotkać w gronie aż 46 czytelników.
          Punktem kulminacyjnym projektu „Czytelniczy luz z fontem 60+”, było spotkanie autorskie zorganizowane 27 listopada w bibliotece w Zabierzowie, z jedną z najwybitniejszych, współczesnych, polskich autorek, specjalizującą się w powieściach historycznych – panią Joanną Jax, która dała się nam poznać jako niesamowicie utalentowana pisarka, ale także jako zwykła, choć jakże inspirująca kobieta. Zgromadzeni byli zachwyceni Jej opowieściami i żywo uczestniczyli w dyskusji na temat bohaterów książek autorki oraz kolejnych Jej powieści, także tych wydrukowanych z większą czcionką. Z zadowoleniem przyznajemy, że projekt „Czytelniczy luz z fontem 60+” spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród naszych dojrzałych czytelników. Na dzień dzisiejszy posiadamy we wszystkich naszych filiach łącznie ponad 120 tytułów w wydaniu wielkoliterowym, w szerokiej ofercie gatunków – literatury obyczajowej, kryminałów, powieści historycznych i  reportaży – wszystkie gotowe do - lub już w trakcie - wypożyczenia. I, co najważniejsze, widząc z jaką chęcią czytelnicy sięgają po nie w takim właśnie wydaniu, ich ilość stale rośnie. Rozumiemy to, gdyż dzięki dużej czcionce lektura książek jest łatwiejsza, przyjemniejsza i pozwala na radość z czytania bez konieczności wytężania wzroku.
Cieszymy się, że nasz pomysł został doceniony i wierzymy, że otrzymane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pieniądze dały początek czemuś naprawdę niezwykłemu.

 

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 225

W poprzednim tygodniu: 501

W tym miesiącu: 137

W poprzednim miesiącu: 2147

Wszystkich: 86330

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona