Na marcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki pochyliliśmy się nad reportażem Katarzyny Boni „Auroville. Miasto z marzeń”. Lektura wywołała wiele refleksji i rozbudziła żywą rozmowę – nie tylko o samej książce, ale też o marzeniach, duchowości i granicach ludzkich utopii.
Zaczęliśmy od samego Auroville – miasta w południowych Indiach, które miało być spełnieniem marzenia o społeczeństwie bez polityki, religii i własności, z duchowością w centrum. Dla niektórych uczestników było to pierwsze zetknięcie się z tym miejscem i pomysłem, dlatego sporo uwagi poświęciliśmy samemu kontekstowi.
Auroville miało być miastem przyszłości. Inspiracją była wizja Mirry Alfassy zwanej Matką – duchowej przewodniczki, współpracowniczki indyjskiego filozofa Sri Aurobindo. Wspólnota przetrwała dekady, przyciągała marzycieli z całego świata, i choć istnieje do dziś, rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana niż założenia. Za każdą ideą stoją ludzie, a tam, gdzie są ludzie, pojawiają się emocje, konflikty i kompromisy.
Spotkanie pokazało, że „Auroville” to książka, która nie daje prostych odpowiedzi, ale inspiruje do zadawania ważnych pytań. Fragmentaryczna forma i refleksyjny styl sprawiają, że książkę czyta się jak medytację nad ludzką potrzebą sensu i wspólnoty.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 kwietnia, będziemy dyskutować o książce Zośki Papużanki pt. „Szopka”.
„Auroville. Miasto z marzeń” Katarzyny Boni w Dyskusyjnym Klubie Książki w bibliotece w Bolechowicach
Utworzono dnia 24.04.2025