Podczas kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Rudawie dyskutowaliśmy z klubowiczami o czymś niezwykle ważnym — o emocjach. Tematem przewodnim była myśl, że każdy z nas ma prawo odczuwać zarówno pozytywne, jak i te emocje, które często w społeczeństwie są postrzegane jako „negatywne” — smutek, rozgoryczenie czy złość.
Wprowadzeniem do rozmowy była książka „Twardziele też czują!” autorstwa Keitha Negleya. To pięknie ilustrowany picturebook, który w prosty, a zarazem poruszający sposób mówi o męskich emocjach, przełamując tabu i stereotypy. Pokazuje, że bycie twardzielem nie oznacza ukrywania uczuć — wręcz przeciwnie, prawdziwa siła polega na ich wyrażaniu.
Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się, odkrywając, co lubią robić nasze emocje. Okazało się, że na przykład smutek lubi zawijać się w koc, a odwaga prostuje plecy. Zastanawialiśmy się także, jak nasze ciało komunikuje uczucia: smutne mogą być nie tylko oczy, ale też uszy, a odwaga kryje się w pewnej postawie ramion.
W kolejnej zabawie dzieci poszukiwały sposobów radzenia sobie ze smutkiem i wspólnie tworzyły portret bohatera, na którym wypisywały wszystkie emocje, jakie może on odczuwać. Nasz wspólny wniosek na koniec spotkania był niezwykle ważny: każdy z nas jest super twardzielem — właśnie dlatego, że potrafi odczuwać całą gamę emocji. Bo emocji, podobnie jak ogórków, nie wolno kisić!
Każdy twardziel ma prawo do emocji – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Rudawie
Utworzono dnia 28.04.2025