Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Święta w zabierzowskim DKK

Utworzono dnia 16.12.2022

W piątek 16 grudnia ponownie zebrał się dziecięcy dyskusyjny klub książki w Zabierzowie, tym razem w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Szkolnej.

Omawianą lekturą była wspaniale zilustrowana (Rasmus Jull) książka autorstwa Sofie Marii Brand – „Święta na świecie”, dzięki której dzieci dowiedziały się, że pachnąca żywicą choinka, karp i łamanie się opłatkiem to niejedyne sposoby obchodzenia Gwiazdki.

Zadawaliśmy sobie pytania, kto to z nas chciałby dostać pod choinkę zęby morsa albo zgniłego ziemniaka i co by było, gdyby przyjechał do nas Mikołaj na saniach, które ciągną kangury?

W Meksyku w stajence zamiast choinek są kaktusy. We Włoszech w ogóle nie ma Mikołaja - prezenty roznosi Befana, uśmiechnięta stara wiedźma, która lata na miotle z workiem na plecach!

Islandzkim dzieciom w czasie świąt towarzyszą zaś psotne skrzaty: złodziej naleśników, oblizywacz łyżek, trzaskacz drzwiami, węszyciel szpar i rabuś… parówek.

Natomiast w Norwegii na wigilijnym stole króluje danie, które potwornie cuchnie, ale smakuje cudownie. To lutefisk, czyli ryba suszona na słońcu i wietrze.

Dzieci bardzo entuzjastycznie podeszły do omawiania tej jakże interesującej książki, przygotowały też piękne, własnoręcznie opisane i zilustrowane prezentacje o tym jak wyglądają święta w innych zakątkach świata.

W kolejnej części spotkania tworzyliśmy metodą orgiami małe choinki, a następnie dekorowaliśmy je papierowymi elementami. Zwieńczeniem świątecznego DKK było wspólne odśpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, słodki upominek oraz złożenie świąteczno-noworocznych życzeń.

Bardzo dziękujemy za spotkanie, do zobaczenia w nowym 2023 roku!

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona