Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Ale szok! Mam już rok! Pierwsza rocznica DKK w Rudawie

Utworzono dnia 22.11.2022

Tak, to prawda. Właśnie w listopadzie mija rok odkąd wspólnie z klasą ze Sz. P. w Radwanowicach rozpoczęliśmy wspólny projekt, którego celem jest tworzenie przestrzeni do popularyzowania książek i czytelnictwa.

Tym razem, naszym tematem spotkania była książka pt. Plastik – fantastik? Autorstwa Eun – Ju Kim i Ji-won Lee. Ten koreański duet, w prosty i przejrzysty sposób, potrafił  zaprezentować jak łatwo plastik zawładnął naszym życiem i jak trudno nam bez niego żyć. Jednakże, nasza wygoda oznacza przekleństwo dla środowiska. Książka intryguje, dostarcza wiedzy i pozwala zrozumieć jak plastik jest niebezpieczny. Niezaprzeczalnym walorem książki są ilustracje, które działają na wyobraźnię często bardziej niż słowa. Po skończonej lekturze, przyszedł czas na prezentację i dyskusję. Klubowicze naprawdę potrafili zaskoczyć swoją wiedzą na temat ekologii. Recykling, zero waste, kompostowanie, plogging – to nie są puste słowa lecz wiedza, którą mogą wykorzystać by ograniczyć tworzenie sterty śmieci. Każde działanie ma znaczenie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja na temat możliwości wykorzystania niepotrzebnych rzeczy nadając im drugie życie. Kontując tą ideę, pomyśleliśmy, że warto sprawdzić naszą kreatywność i samodzielnie przerobimy niepotrzebne rzeczy, nadając im nowe życie. Na pewno podzielimy się  efektami naszej pracy.

Choć książka to główny cel naszego spotkania, to jednak jej najbardziej przyjemnym momentem, była niespodzianka przygotowana z okazji naszej pierwszej rocznicy. Pyszny, śmietankowo – czekoladowy tort przyprawił dzieciaki o uśmiech od ucha do ucha. Hasło wypisane na torcie: Ale szok! Mam już rok! W pełni odpowiadało temu, co się przez ten rok wydarzyło. Nasza nowa forma promowania czytelnictwa i ograniczenia związane z epidemią stanowiły dla nas wyzwanie, by z jeszcze większym zaangażowaniem tworzyć przestrzeń do spotkania z książką. To było wyjątkowo dobre spotkanie a już za niedługo planujemy wycieczkę, by zgłębić temat recyklingu. Na pewno pochwalimy się relacją z tego wydarzenia.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona