Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

O Szwecji – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Bolechowicach

Utworzono dnia 04.05.2023

Kwietniowe spotkanie DKK poświęciliśmy na dyskusję o książkach Katarzyny Tubylewicz – pisarki, publicystki i tłumaczki, która od dwudziestu lat mieszka w Szwecji. Temat spotkania nie był przypadkowy, bowiem autorka już wkrótce odwiedzi bibliotekę w Bolechowicach, aby spotkać się z czytelnikami.
Spośród bogatej twórczości Katarzyny Tubylewicz, na czytelniczy warsztat wzięliśmy jako pierwszą  powieść „Bardzo zimna wiosna”, która  oprócz kryminalnej intrygi, bardzo wyraźnie pokazuje problemy współczesnej Szwecji i różne oblicza przemocy. Bardzo ciekawy okazał się również zbiór reportaży, esejów i rozmów zawarty w książce pt. „Samotny jak Szwed”, w którym Katarzyna Tubylewicz i jej bohaterowie zastanawiają się nad tym, czym jest samotność, czy można być jednocześnie samotnym i szczęśliwym? Aby odpowiedzieć na te pytania autorka wyrusza w podróż po Szwecji i oddając głos różnym ludziom, pokazuje jak wielowymiarowa bywa samotność. Wśród jej rozmówców znaleźli się między innymi szwedzki profesor opieki paliatywnej Peter Strang, Vincent Severski, który wie wszystko o samotności szpiega i ceni szwedzki dystans oraz pisarka Therese Bohman opowiadająca o samotności małżeńskiej. Ciekawy obraz często idealizowanej Szwecji, która jak się okazuje wcale taka idealna nie jest, odnaleźliśmy w książce „Moraliści” poruszającej między innymi temat imigrantów, wolności, praw mniejszości czy feminizmu. Jak napisał wydawca  – „To nie jest książka o cynamonowych bułeczkach, czerwonych domkach i małomówności. Znajdziemy w niej za to ludzkie historie  pełne niejednoznaczności”. Choć naszą dyskusję zdominowały książki autorstwa Katarzyny Tubylewicz, niektórzy Klubowicze sięgnęli również po „Skandynawski raj” Michaela Bootha, książkę opowiadającą o blaskach i cieniach dostatniej Północy.
Tym razem zrezygnowaliśmy z oceny dyskutowanych książek traktując kwietniowe spotkanie jako rozgrzewkę przed rozmową z autorką o jej twórczości i życiu w Szwecji.

Zapraszamy na spotkanie z KATARZYNĄ TUBYLEWICZ 12 maja o godz.18.00 w bibliotece w Bolechowicach.
Spotkanie odbywać się będzie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 22 czerwca o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o powieści pt. „Morfina” Szczepana Twardocha.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona