Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Przekleństwa niewinności” Jeffreya Eugenidesa w Dyskusyjnym Klubie Książki

Utworzono dnia 08.11.2021

Październikowe  spotkanie DKK w Bibliotece w Bolechowicach miało nieco inny charakter niż zwykle. Tym razem dyskusję o książce połączyliśmy z  projekcją filmową. Bohaterem wieczoru był Jeffrey Eugenides  i jego powieść „Przekleństwa niewinności”. Zarówno książka jak i nakręcony na jej podstawie głośny film w reżyserii Sofii Coppoli okazały się świetnym tematem do dyskusji. Zapowiadał się więc długi i ciekawy wieczór. Tym bardziej, że już na początku książka podzieliła klubowiczki, część przeczytała ją błyskawicznie zachwycając się  jej narracją, stylem, językiem pełnym poetyckich metafor oraz barwnych i plastycznych opisów, innym natomiast zupełnie nie przypadła do gustu.

Książka opowiada historię amerykańskiej rodziny Lisbon. Siostry –  Cecilia, Lux, Bonnie, Mary i Therese,  są wychowywane w rygorystycznie pojmowanej katolickiej moralności. Śmiech i zabawa, będące udziałem rówieśników, dla pięciu dziewcząt są - według  ich matki - grzeszną rozrywką. Żyjąc w sztywnych ramach zakazów i nakazów, wszystkie w ciągu roku popełniają samobójstwo…  Co doprowadziło dziewczęta do samobójczej śmierci? Kto zawinił?  Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ostatecznie autor zostawia czytelnika sam na sam z tymi pytaniami, zmuszając do własnych przemyśleń i refleksji.

Po dyskusji o książce przyszedł czas na skonfrontowanie literackiego pierwowzoru z  głośną adaptacją filmową.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 25 listopada  na godz. 19.00, będziemy dyskutować o książce „Pilch w sensie ścisłym” – Katarzyny Kubisiowskiej.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona