Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Morfina” Szczepana Twardocha w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Utworzono dnia 03.07.2023

Lekturą czerwca w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach była „Morfina” Szczepana Twardocha, za którą w 2012r. autor otrzymał Paszport Polityki.

Uzasadniając tę nominację Dariusz Nowacki, krytyk literacki i badacz literatury, powiedział: –„Dostaliśmy powieść (nie tylko w moim przekonaniu) wybitną – na swój sposób szalone, a nade wszystko niezwykle odważne studium męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej, osadzone w realiach pierwszego miesiąca niemieckiej okupacji. Czapki z głów!”.

Akcja powieści rozgrywa się głównie w Warszawie, podczas drugiej wojny światowej, tuż po przegranej kampanii wrześniowej. To tu poznajemy głównego bohatera, podporucznika Konstantego Willemanna, syna Ślązaczki i niemieckiego oficera o arystokratycznych korzeniach. Willemann to uzależniony od morfiny i alkoholu lekkoduch i cynik, którego wojna pozbawiła rozrywkowego życia bon vivanta i zmusiła do przyjęcia roli żołnierza walczącego o swój kraj. Rozdarty pomiędzy swoją polskość i niemieckość, zaplątany w półświatek warszawskiego towarzystwa, podejmuje nowe wyzwanie wojenne, ciągle miotając się w poszukiwaniu własnej tożsamości. Przed historią jednak uciecsię nie da...

 „Morfina” wywołała ożywioną dyskusję wśród uczestników czerwcowego spotkania. Wśród Klubowiczów znaleźli się zarówno fani i entuzjaści powieści, jak również nie zabrakło krytycznych opinii. Rozpiętość ocen w naszej dziesięciopunktowej skali była tego wieczoru ogromna ( od 3 do 9 punktów). Miłośników powieści Twardoch zachwycił świeżością i odwagą w przedstawianiu kształtowania się tożsamości, narodowości, patriotyzmu i oddania realiów wojennych. Nieprzekonani zarzucili autorowi za dużo wulgarności w opisywanych scenach oraz powtarzalność, która sprawiła, że od pewnego momentu książka zaczyna być nieco męcząca. Wszyscy natomiast byli zgodni co do tego, że Szczepan Twardoch niewątpliwie posiada talent i warsztat literacki. Na uznanie zasługuje wykreowany przez autora niezwykle wiarygodny i działający na zmysły obraz Warszawy w pierwszych miesiącach okupacji i opis ówczesnego życia jej mieszkańców.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 27 lipca godz. 19.00. i dyskusję o książce pt.”Bliscy”  - Annie Ernaux.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona