Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Amerykańska sielanka’’ Philipa Rotha w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Utworzono dnia 06.04.2023

„Historia napędzana poczuciem humoru, goryczą, wściekłością i głębokim współczuciem dla opisywanych postaci. Majstersztyk Rotha” – tak wydawca „Amerykańskiej sielanki” zachęca czytelników do sięgnięcia po nagrodzoną Pulitzerem, powieść Philipa Rotha. Na ile jest to słuszna rekomendacja mogliśmy się przekonać podczas marcowego spotkania DKK w bibliotece w Bolechowicach. Już na początku okazało się, mamy do czynienia z powieścią wybitną, która wywarła na Klubowiczach ogromne wrażenie.
 Jej głównym bohaterem jest Seymour Levov zwany „Szwedem” – przystojny blondyn, niekwestionowana gwiazda sportu, budzący powszechny podziw i szacunek mieszkańców Newark. W swoim dorosłym życiu konsekwentnie dąży do obranego celu: zdobywa dobre wykształcenie, żeni się z  Miss New Jersey, przejmuje po ojcu rodzinną firmę rękawiczek i przeprowadza się do pięknego domu w malowniczym Old Rimrock. Przykładny mąż i ojciec, człowiek sukcesu. Nagle ten uporządkowany, szczęśliwy świat Levova w jednej chwili zmienia się w koszmar… a to za sprawą ukochanej córki, Merry, która z wrażliwej i mądrej dziewczynki staje się fanatyczną nastolatką o skrajnie radykalnych poglądach, zdolną do niebywale brutalnych aktów politycznego terroryzmu…
Powieść Rotha, choć na wskroś amerykańska, jest tak bardzo uniwersalna, prawdziwa i aktualna, że nikogo z nas nie pozostawiła obojętnym. Jak przyznali sami Klubowicze to niezapomniana i godna polecenia lektura? „Amerykańska sielanka” – to także znakomity obraz portretujący głębokie przemiany społeczne i polityczne zachodzące w społeczeństwie amerykańskim z czasów wojny w Wietnamie. Zdaniem Klubowiczów, Philip Roth podejmując trudne i kontrowersyjne tematy, pokazując jak bardzo świat jest skomplikowany, stworzył powieść wielowymiarową i znakomitą, pełną emocji i lęku. Tu czytelnik musi sam odpowiedzieć sobie na wiele pytań, podobnie jak zrozpaczony „ Szwed” szukający przyczyn rodzinnej tragedii.
W powieści Rotha nie tylko świetna jest fabuła, znakomity jest też język i sposób, w jaki autor opisuje świat, i nie ma znaczenia czy opisuje mecz futbolowy, szycie rękawiczek czy przeżycia i emocje głównego bohatera – to wszystko fantastycznie się czyta.
Zdaniem uczestników marcowego spotkania, „Amerykańska sielanka” to jedna z naszych najlepszych klubowych lektur.
Zapraszamy na kolejne spotkanie 20 kwietnia o godz. 19.00. Tym razem zapoznamy się z książkami Katarzyny Tubylewicz – „Samotny jak Szwed”, „Moraliści”, „Zimna wiosna” oraz książką „Skandynawski raj” – Michaela Bootha.

Już teraz zapraszamy Państwa na spotkanie z Katarzyną Tubylewicz, które odbędzie się 12 maja o godz. 18.00 w bibliotece w Bolechowicach.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona