Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„UMAMI” Laia Jufresa w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

Utworzono dnia 29.02.2024

W ostatnim tygodniu lutego odbyło się kolejna spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w naszej filii w Balicach. Po lekturze „Fridy” pozostaliśmy w gorących klimatach Meksyku, sięgając po nietuzinkową powieść Laia Jufresa pt. „Umami”. Pozycja ta okazała się być sporym wyzwaniem czytelniczym, zarówno ze względu na formę, jak i poruszaną tematykę.
Otóż autorka, oddając głos pięciu postaciom, prowadzi rozważania o żałobie i stracie, a wszystko to osadza w klaustrofobicznej przestrzeni osiedla Dzwonnica, na którym poszczególne domy noszą nazwy podstawowych smaków. Słodki, słony, gorzki, kwaśny i umami – piąty – ponoć doskonały smak. Każdy dom ma także swój smak emocjonalny, wynikający z różnych sytuacji życiowych. Mamy zatem rodzinę, która stała się emocjonalnie niepełna po śmierci najmłodszej córki. Możemy tutaj obserwować zarówno zdruzgotaną i próbującą normalnie żyć matkę, jak i siostrę, która będąc w okresie dojrzewania, stara się powrócić do jakiej takiej normalności.  Poznajemy także dziewczynkę, która boryka się z porzuceniem jej przez matkę oraz młodą artystkę, która mierzy się z zaburzeniami odżywiania, jednocześnie tworząc sztukę wizualną ale także słowotwórczą. W końcu poznajemy właściciela całego osiedla, niejakiego Alfonso, który po śmierci ukochanej żony stara się pozostać na powierzchni życia.
W toku dyskusji omówiliśmy poszczególne rodzaje żałoby i sytuacje, z którymi borykają się bohaterowie. Niemniej nie wszystkich Klubowiczów ta powieść porwała. Główny zarzut dotyczył braku wyjaśnienie kluczowych kwestii, skomplikowania układu powieści czy niezrozumiałości intencji autorki.
Podobno najlepsze książki to te, które wzbudzają emocje. I zdecydowanie tak było w przypadku „Umami”; część tych emocji była bardzo pozytywna, część Klubowiczów miała mniej przychylne zdanie – ale właśnie o to chodzi w Dyskusyjnych Klubach Książki. Wszystkich oczywiście zachęcam do lektury i własnej oceny.
Najbliższe spotkanie DKK Balice odbędzie się na początku kwietnia. Na spotkaniu będziemy dyskutować o książce „Życie Pi” Yann Martel.

Anna Domagała
Moderator DKK Balice

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona