Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Moja Najdroższa” w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

Utworzono dnia 28.04.2023

W ostatnim tygodniu kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej filii w Balicach. Tym razem sięgnęliśmy po książkę młodego amerykańskiego autora Gabriela Tallenta pt. „Moja najdroższa”.
Musimy przyznać, że jak do tej pory, chyba żadna czytana przez nas książka, nie wywołała w Klubowiczach, tak skrajnych i silnych emocji.
Opowieść o niezwykle trudnej relacji ojca z córką, przepełniona jest przemocą, okrucieństwem i  brutalnymi opisami, nad którymi czytelnik nie może przejść obojętnie.
Autor opisuje kazirodczy związek ojca i córki, jej zniewolenie i wymyślne metody znęcania się nad własnym dzieckiem. Jeśli dodamy do tego wszechobecną broń palna, która była narzędziem terroru ojca i fascynacji dziecka, otrzymujemy emocjonalny koktajl mołotowa.
Wśród naszych rozważań pojawiło się pytanie, o brak reakcji rodziny, społeczeństwa, szkoły i znajomych, którzy w naszym przekonaniu, musieli mieć świadomość, lub przynajmniej podejrzenia, że w domu Turtle Alveston dzieją się bardzo niepokojące sceny.
Syndrom Sztokholmski, „miłość” do swego oprawcy, zaniżona samoocena, znęcanie się psychiczne i fizyczne, to jedynie ułamek tego co możemy znaleźć w tej niepokojącej powieści.
Jak stwierdziliśmy, nie wszystkie książki czyta się dla przyjemności, ta z pewnością do przyjemnych nie należy. Czy jest to lektura potrzebna? Jak najbardziej, niemniej jednak każdemu kto zamierza po nią sięgnąć, polecamy uzbroić się w emocjonalny pancerz, gdyż sceny jakie „zobaczycie” w „Mojej najdroższej” zostaną z Wami na długo.
Na tym spotkaniu zakończyliśmy aktualny zestaw książek. Obecnie czekamy na kolejne, które wspólnie z Klubowiczami wybraliśmy do lektury.

Anna Domagała
Moderator DKK Balice

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona