Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Dzielnica występku” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

Utworzono dnia 30.01.2023

Na pierwszym, w nowym roku, spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Balicach, które odbyło się 26 stycznia, dyskutowaliśmy o książce Mario Vargasa Llosy pt. „Dzielnica występku”. Do dyskusji dołączyły dwie nowe Klubowiczki, Pani Karolina i Pani Agnieszka, które od stycznia tego roku zasilą na stałe szeregi naszego Klubu.
Media, sex, polityka, bo właśnie w tych trzech słowach wydawca zapowiadał treść dzieła Noblisty, to według Klubowiczów, nieco za mało, aby powstała zachwycająca książka.Fabuła książki zbudowana jest wokół medialnego szantażu, którego ofiarą pada jeden z bohaterów. 
Pierwszym problemem było zakwalifikowanie książki do konkretnego gatunku literackiego. Wśród naszych typów pojawiła się m.in. powieść polityczna, powieść obyczajowa, kryminał czy wreszcie erotyk. Wspólnie z dyskutantami staraliśmy się znaleźć dobre strony tej właśnie powieści Noblisty, ale jak się okazało, nie było to łatwe.
Książka zaskoczyła nas słabą konstrukcją bohaterów, spłyconymi wątkami i nadmiernym, przy czym niezbyt ciekawym, epatowaniem wtrętami o charakterze erotycznym.
Na usprawiedliwienie można dodać, że akcja książki rozgrywa się w zupełnie innym, od znanego nam, środowisku społecznym, a także kulturowym, co mogło nieco wpływać na jej odbiór. Oceny naszych Klubowiczów oscylowały pomiędzy 2 a 5, w dziesięciopunktowej skali.
Aby jednak zaintrygować przyszłych Czytelników i całkowicie nie skreślać opowiedzianej przez Llosę historii, przywołujemy cytat, który zapadł nam w pamięć:
„I wtedy przegrałeś swoją karierę artysty (...) Sprzedałeś się z chciwości. Porzuciłeś poezję dla pajacowania. Z czystej pazerności zadałeś cios sztuce.”
Czy odnosi się on do zachowania bohatera, czy słabej fabuły omawianej powieści, to już zostawiamy do oceny kolejnym Czytelnikom. 
Na kolejnym spotkaniu Klubu będziemy omawiać książkę Jacka Dehnela pt. „Lala”.

Anna Domagała
Moderator DKK Balice

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona