Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Charlotte Link i Sławomir Koper w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

Utworzono dnia 01.04.2022

31 marca, w naszej bibliotece w Balicach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Ze względu na „zaległości” wywołane przez pandemię, na spotkaniu rozmawialiśmy aż o 2 książkach.
Pierwsza propozycja Charlotte Link „Sześć lat – Pożegnania z siostrą” to emocjonalna opowieść o walce jaką pacjent i rodzina toczą z chorobą.Wśród dyskutowanych zagadnień, pojawiły się min. następujące pytania: Jak podejście lekarzy do stanu zdrowia pacjenta, może wpłynąć na ich walkę z chorobą? Czy odpowiednie nastawienie pacjenta, przekonanie o wyzdrowieniu może wpłynąć na jego stan zdrowia? Czy lekarz ma prawo odebrać pacjentowi nadzieję? Jak bardzo rodzina jest obciążona chorobą bliskich?
Książka ze względu na trudny temat stanowiła duże wyzwanie emocjonalne, ale wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jest to kawał „dobrej literatury”. Jak powiedziała jedna z naszych Klubowiczek:
Książka „Sześć lat – moje pożegnanie z siostrą” to bardzo osobiste wyznanie autorki, która przeżyła śmierć siostry. Charlotte Link opisuje wieloletnie zmagania chorej na raka Franziski.
Temat trudny, ale rozumiem że Link musiała napisać tę książkę. Przelanie na papier i ubranie w słowa, rozpaczy, bólu i bezradności przynosi ukojenie.

Z kolej druga z wybranych pozycji czyli „Najbogatsze. Jak powstawały fortuny polek”, której autorem jest Sławomir Koper, rozbudziła intensywną dyskusję wokół zagadnień takich jak wybór kariera kontra rodzina, czy sukces finansowy skazuje życie rodzinne na porażkę oraz jak kobiety osiągające karierę wpłynęły na ogólną pozycję kobiet w życiu społecznym.
Wśród opisanych przez autora postaci znalazły się: Helena Rubinstein, Barbara Piasecka Johnson, Martha Stewart i Misia Sert. 
Każda z nich wybrała inny sposób na osiągnięcie sukcesu, albo przez ciężką, wręcz katorżniczą pracę, albo przez „dobre” małżeństwo.
Trudno było jednoznacznie wybrać która z tych niezwykłych kobiet podobała się nam najbardziej, a która wzbudza największą antypatię, niemniej każda z nich stanowiła dobry punkt wyjścia do prowadzonej dyskusji o osiągnięciach kobiet na przestrzeni ostatniego stulecia. 

Na następne spotkanie zapraszamy 27.04.2022 (środa) o godzinie 19:00. Będziemy dyskutować o książce Grażyny Jagielskiej „Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku”.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona