Narodowe Czytanie, coroczne święto polskiej literatury, nad którym patronat sprawuje Prezydent RP, już za nami. W sobotę, 7 września, Gminna Biblioteka Publiczna we współpracy z Samorządowym Centrum Kultury, włączyła się w tę organizowaną już po raz trzynasty akcję, by pochylić się nad „Kordianem” – głębokim, ale jednocześnie arcytrudnym dziełem polskiego wieszcza – Juliusza Słowackiego. Przyjazne progi Willi Lubomirskich w Kochanowie, będącej filią SCKiPGZ, przyjęły tłumy widzów, chcących wziąć udział w tym uroczystym wydarzeniu. Nie zabrakło również szacownych gości w osobach pani Wójt – Doroty Kęsek, pana Przewodniczącego Rady Gminy Zabierzów – Jerzego Cywickiego, Wiceprzewodniczących Rady Gminy Zabierzów – pani Haliny Kurtyki i pana Jana Kultysa, pani Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów – Aleksandry Małek, radnej Powiatu Krakowskiego – pani Romany Maziej-Niewczas, radnych Gminy Zabierzów – panów Adama Wierzbickiego i Mariusza Moniowskiego, sołtysa Niegoszowic – pana Edwarda Machlowskiego oraz przedstawicieli Klubów Seniora z terenu gminy.
Dramat Słowackiego to trudne, ale bardzo aktualne dzieło, które ukazuje nie tylko rozterki młodego człowieka, ale także dramat narodu walczącego o wolność. Maria Gaudyn – reżyser spektaklu – w inscenizacja skupiła się na kluczowych momentach dramatu – poczynając od emocjonalnych scen, w których bohater rozmawia z ważnymi dla niego kobietami, Laurą czy Wiolettą, poprzez wstrząsający fragment koronacji cara i zabicia dziecka; sugestywne sceny, w których Kordian zmaga się ze swoimi wewnętrznymi demonami: Imaginacją i Strachem, a następnie dialog z Doktorem i wariatami, kończąc na niezwykle dramatycznej scenie skazania głównego bohatera na śmierć i wreszcie egzekucji. Jednak punktem centralnym spektaklu stała się scena na Mont Blanc i monolog Kordiana, ukazujący jego wewnętrzne rozterki, zmagania z poczuciem misji oraz próbę zrozumienia swojej roli w walce o wolność Polski.
W klimat epoki pomagały wprowadzić towarzyszące inscenizacji slajdy, a także kostiumy i rekwizyty, zaś impresje filmowe ilustrowane utworami muzycznymi dopełniały treść utworu i podkreślały wagę poszczególnych scen.
Honorowym gościom: paniom Dorocie Kęsek i Aleksandrze Małek oraz panu Jerzemu Cywickiemu przypadły role narratorów, zaś pracownicy i przyjaciele biblioteki w osobach: Anna Domagała, Maria Gaudyn, Małgorzata Przybylska, Karina Znamirowska i Karol Stanisławski, z ogromna pasją i zaangażowaniem wcielili się w osoby dramatu, a ich interpretacje postaci spotkały się z dużym uznaniem publiczności.
Spektakl dostarczył zgromadzonym wielu wzruszeń, sprowokował do refleksji i został nagrodzony owacjami na stojąco.
Tradycją stało się już, że widzowie, którzy usiedli na miejscach z ukrytym oznaczeniem, otrzymali pamiątkowe egzemplarze czytanej lektury wraz z dedykacją. Po spektaklu organizatorzy zaprosili gości na przekąski oraz rozmowy o literaturze i nie tylko.
Już dziś zapraszamy na przyszłoroczne Narodowe Czytanie, którego lekturą będą utwory mistrza z Czarnolasu – Jana Kochanowskiego.
Fot. Maciej Liburski i GBP w Zabierzowie