Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Nigdy, nigdy, nigdy” Linn Strømsborg w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach.

Utworzono dnia 29.01.2024

Pierwsze, w tym roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach, rozpoczęło się nietuzinkowo. Jedna z Klubowiczek zaskoczyła nas literacko-kulinarnym prezentem. Przygotowała bowiem przepyszne chrupiące rurki, które zamiast kremem, nadziewane były literacką niespodzianką – karteczką z tytułem książki, której tematem przewodnim jest szczęście i miłość. Teraz uczestnikom Klubu nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po wylosowane tytuły i zacząć nowy rok ze „szczęśliwą” lekturą. Tymczasem czekała na nas także nasza styczniowa pozycja – „Nigdy, nigdy, nigdy” norweskiej pisarki Linn Strømsborg, która w jednym z wywiadów powiedziała: „Wszyscy mnie pytają, dlaczego nie chcę mieć dzieci. Matkom nikt nie zadaje pytania, dlaczego zdecydowały się na rodzicielstwo”. Temat bezdzietności z wyboru jest na tyle bliski autorce, że postanowiła zabrać głos w tej sprawie na kartach swojej nowej powieści „Nigdy, nigdy, nigdy” za którą została nominowana do prestiżowej Nagrody Księgarzy Norweskich w 2019r.

Książka opowiada historię 35-letniej kobiety, która postanowiła, że nigdy nie zostanie matką. Decyzja ta zderza się jednak zarówno z oczekiwaniami ze strony jej znajomych, jak i najbliższej rodziny, którzy zdają się nie rozumieć, że bohaterka jest osobą szczęśliwą i spełnioną. Żyje w zgodzie ze sobą i nie próbuje dostosować się do oczekiwań innych. I choć wszyscy dookoła przekonują ją do zmiany decyzji, ona uparcie trzyma się swojego zdania. I nie zmienia go nawet wówczas, gdy z tego powodu opuszcza ją ukochany Philip, z którym od ośmiu lat tworzyła udany związek.

„Nigdy, nigdy, nigdy” to bardzo współczesna opowieść o życiowych wyborach i cenie za życie w zgodzie ze sobą. Zdaniem  Klubowiczów Linn Strømsborg w swojej książce bez wątpienia podejmuje temat ważny i wpasowujący się w obecną rzeczywistość. Jednak opinie na temat samej książki były różne. Jak to mamy w zwyczaju, nasze wrażenia o lekturze zawarliśmy również w liczbach. Tym razem oceny przyznane książce wahały się od bardzo wysokich ósemek, poprzez szóstki, a zakończyły się na czwórce i trójce. Być może taka rozpiętość ocen rozbudzi Waszą czytelniczą ciekawość i zachęci do sięgnięcia po „Nigdy,nigdy,nigdy”.

Na kolejne klubowe spotkanie zapraszamy 29 lutego o godz.19.00. Tematem dyskusji będzie książka pt. „Znikanie” – Izabeli Morskiej.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona