Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Frida” Barbary Mujica w Dyskusyjnym Klubie Książki w Balicach

Utworzono dnia 05.02.2024

W ostatnim tygodniu stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Balicach. Czytelniczy rok, postanowiliśmy rozpocząć spotkaniem z niezwykle barwną malarką, ikoną popkultury, a jednocześnie mocną doświadczoną przez życie kobietą – Fridą Kahlo.

Już na początku naszego spotkania zaznaczyliśmy, że prowadzona dyskusja powinna być podzielona na dwa wątki. Jednym z nich jest biografia tytułowej bohaterki, a drugim fantazja literacka autorki książki.
O ile ta pierwsza była niezwykle ciekawa i inspirująca, to już to, co z życiem Fridy zrobiła Barbara Mujica niekoniecznie. Frida Kahlo od początku była doświadczona przez los. W dzieciństwie przechodziła polio, co położyło ją do łóżka na kilka miesięcy, w młodości zaś uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu, który wpłynął na całe jej życie. Po raz kolejny unieruchomiona w łóżku, rozpoczęła swoja przygodę z malarstwem. A gdy na jej drodze stanął  Diego Rivera, zdolna łobuziara, zaczęła przekształcać się w dojrzałą artystkę. Skomplikowany charakter ich związku, liczne zdrady, niemożność posiadania dzieci, życie bohemy, polityka i rewolucja, odcisnęły się na płótnach tworzonych przez Fridę. I właśnie o takim życiu chcieliśmy czytać w biografii artystki. Tymczasem książka Barbary Mujica, to fikcja literacka, jedynie oparta na losach artystki. Czyniąc siostrę Fridy Cristinę narratorem, autorka daje sobie pole do snucia własnych teorii i opinii, na temat życia i postępowania malarki. Sprawia to, że obraz staje się nie obiektywny, nie pozwalając czytelnikowi na bezstronną ocenę artystki.
Klubowicze zgodnie stwierdzili, że książka jest „przegadana”, wulgarna, momentami zwyczajnie nudna. Największy zaś zarzut, to poinformowanie odbiorcy dopiero na końcu książki, że przedstawiona w niej historia jest jedynie wymysłem autorki.
Aby uatrakcyjnić spotkanie, Klubowicze mogli zapoznać się z przygotowaną prezentacją na temat życia i twórczości Fridy. Mogliśmy zatem zobaczyć rozwój jej talentu na poszczególnych obrazach oraz wpływ wydarzeń z jej życia na tematykę twórczości.
Dopełnieniem obrazu artystki, był jej wielki wpływ na współczesna pop kulturę, który objawia się w najróżniejszym i bardzo licznym wykorzystaniu wizerunku Fridy, zarówno w artystycznych odniesieniach do jej sztuki, jak i w przedmiotach codziennego użytku.

Na kolejnym spotkaniu Klubu będziemy rozmawiać o książce „Umami” Laia Ufresa.

Anna Domagała
Moderator DKK Balice

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona