Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” – Justyny Sobolewskiej w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach.

Utworzono dnia 06.09.2023

„Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” – Justyny Sobolewskiej w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach.

O bohaterze naszej sierpniowej lektury, Kornelu Filipowiczu, pisarzu przez pewien czas prawie zupełnie zapomnianym – Jerzy Pilch mawiał: „autor pierwszorzędny, rasowy, mistrz krótkiej formy, do którego się pielgrzymowało”. To właśnie Pilch napisał w dwutysięcznym roku, że nie może się nadziwić jego nieobecności. Od tego czasu sporo się zmieniło. Filipowicz dostał drugą szansę, jego twórczość literacka jest po latach wznawiana i znalazła wielu wielbicieli. Jak się okazało również wśród naszych Klubowiczów.

Niemała w tym zasługa Justyny Sobolewskiej, która w swojej książce „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” stworzyła niezwykle wiarygodny portret tego nietuzinkowego człowieka, pisarza związanego ze środowiskiem awangardy krakowskiej, wrażliwego obserwatora, zapalonego wędkarza, męża Marii Jaremy a w końcu życiowego partnera Wisławy Szymborskiej. Praca jaką musiała wykonać autorka tej znakomitej publikacji, wzbudziła nasze ogromne uznanie. To ona sprawiła, że Klubowicze, którzy wcześniej nie zetknęli się z utworami Kornela Filipowicza, zapragnęli zagłębić się w jego twórczości. Opowieść Sobolewskiej to nie tylko sama biografia pokazująca kolejne etapy życia autora „Dumnej prowincji”, to także mnóstwo przytoczonych fragmentów jego wierszy i opowiadań a także imponująca ilość dokumentów, notatek i listów. Wszyscy Klubowicze docenili wyważony sposób w jaki autorka przedstawiła swojego bohatera, unikając jakichkolwiek ocen i wyroków. W zamian dostaliśmy zaproszenie do świata, w którym „niepozorna szarość mieni się kolorami” a Kornel Filipowicz daje się poznać jako twórca ponadczasowy. Niech zachętą do lektury „Miron, Ilia, Kornel ...” będą słowa samej Ewy Lipskiej: „autorce udało się „złowić na literacką wędkę” tamten czas: niepokoju, burzliwych wydarzeń politycznych, czas miłości i śmierci”. Gorąco polecamy.  

Zapraszamy na kolejne spotkanie 21 września o godz. 18.00. Będziemy dyskutować o książce pt.”Kora. Się żyje” Katarzyny Kubisiowskiej.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona