Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

„Bliscy” Annie Ernaux w Dyskusyjnym Klubie Książki w Bolechowicach

Utworzono dnia 11.08.2023

Do naszej lipcowej lektury zabieraliśmy się z wielkimi oczekiwaniami. Nie mogło być inaczej, ponieważ tym razem na czytelniczy warsztat wzięliśmy książkę ubiegłorocznej zdobywczyni Literackiego Nobla Annie Ernaux pt. „Bliscy”
Ta objętościowo niewielka, licząca nieco ponad sto siedemdziesiąt stron, książka już na początku przykuła naszą uwagę piękną i intrygującą okładką. Jednak jak wiadomo nie ocenia się książki po okładce, tak więc czas przyjrzeć się jej treści. W „Bliskich” Ernaux pisze o swojej rodzinie i o domu, w którym dorastała. Zbierając z przeszłości słowa, gesty i wydarzenia, rekonstruuje losy swojej rodziny. Opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał ciężko pracować, o matce pełnej dumy, marzącej o „dorobieniu się” i szacunku otoczenia, o przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście bardzo mocno wpłynęło na życie autorki. Losy swoich bliskich Ernaux odbija w lustrze własnych doświadczeń, pokazując jak przeszłość wpłynęła na jej osobiste wybory i doświadczenia. Czyni to zarówno z perspektywy dorosłej już kobiety, ale także dziecka, którym kiedyś była. Lekturze „Bliskich” towarzyszą nieodłączne pytania – czy można uciec od swojego pochodzenia, jak pragnienie awansu społecznego przekłada się na kolejne pokolenia, a także, jaki wpływ na nasze życie mogą mieć ci, którzy już odeszli...
Wokół tych pytań krążyły również nasze rozważania podczas lipcowego spotkania. „Bliscy” to książka wymagająca pełnego wejścia w świat, do którego zaprasza nas autorka. Gdy zdecydujemy się na ten krok, to odkryjemy, że poniekąd to opowieść o nas samych a także o świecie, który nieodwracalnie przeminął. Lipcowa lektura zafascynowała wszystkich Klubowiczów. Każdy odnalazł w niej coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje styl i język, jakim autorka posługuje się, aby opisać najbliższe sobie osoby i „uratować coś z czasu, w którym się już nigdy nie będzie”. „Bliscy” to książka absolutnie wyjątkowa. Gorąco polecamy.
Zapraszamy na kolejne spotkanie 31 sierpnia o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Justyny Sobolewskiej pt. „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”.

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona