Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Tradycje i zwyczaje świąteczne

Utworzono dnia 27.12.2022

W grudniu, w naszych bibliotekach, odbyła się seria spotkań z dziećmi przedszkolnymi i wczesnoszkolnymi, która miała na celu zapoznanie z tradycjami i zwyczajami świątecznymi w Polsce i na świecie.

Na początku każdych zajęć, oczywiście po powitaniu i krótkim wstępie, dzieciom została przeczytana  książka pt. "Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie". Historia Cecylki i jej przyjaciółki Gąski Walerii była wstępem do omówienia tradycji, takich jak: ubieranie choinki, pieczenie pierniczków, gotowanie barszczu z uszkami, smażenie karpia, prezentów pod choinką i wielu, wielu innych. Rozmawiano też o tradycjach świątecznych w innych krajach np. w Norwegii, Finlandii, Japonii, Niemczech  Dzieci dowiedziały się również, kto w innych krajach roznosi prezenty. Na koniec pokolorowały papierowe bombki, które następnie naklejały na dużą choinkę z brystolu oraz sklejały łańcuch z papieru kolorowego. Wszyscy czynnie uczestniczyli w zajęciach, z łatwością odgadywali zagadki przygotowane specjalnie dla nich, o  tematyce świątecznej. To były bardzo miłe spotkania, wprowadzające wszystkich w świąteczny nastrój i przypominające, co jeszcze powinniśmy zrobić, aby tradycji stało się zadość!

W zajęciach udział wzięli:

* dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Balicach, grupy Rybki i Żabki

* dzieci ze Szkoły Podstawowej  w Rudawie, grupy Motylki i Biedronki

* dzieci z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebnic Nawiedzenia „Magnificat” w Bolechowicach, grupy Motylki i Słoneczka

* dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z oddziałem integracyjnym w Zabierzowie, grupy Odkrywcy i Sówki

Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Maria Głogowska z filii  biblioteki  w Rudawie

 

Facebook

Facebook

Zegar

Imieniny

Programy

Czytam sobie w bibliotece

program rozwoju bibliotek

Biblioteka narodowa

 

Cyfrowe książki

Wolne lektury

Polona